Kam s penězi, než prodej proběhne

MF DNES - - VELKÝ RÁDCE -

Bylo by fajn podepsat smlouvu a vyměnit si klíče za peníze. Jenže je třeba zapsat změnu do katastru nemovitostí a to trvá minimálně 20 dní. A jako chce mít kupující jistotu, že vklad do katastru řádně proběhne, chce být prodávající v klidu, že na závěr celého procesu dostane peníze. Proto se obě strany obvykle dohodnou, že peníze dají v této době do úschovy. Ani jeden z nich s nimi nemůže nakládat a uschovávající je vyplatí, až bude zápis v katastru proveden.

Úschova v bance – v bance peníze uloží na takzvaný vázaný účet. Poplatek bývá buď vyčíslen procentem z uložené částky (například 0,2 % z částky, minimálně však 6 000 a maximálně 40 000 korun), nebo bývá jednotný, například 7 000 korun. U částky 3 miliony by tak byl poplatek 6 až 7 tisíc. Výhodou je vysoké bezpečí.

Úschova u notáře – dražší varianta, notář by si podle tarifu vzal za úschovu 3 milionů poplatek 11 616 korun. Pokud notář zajišťuje i sepsání kupní smlouvy, je cena nižší. Výhodou je, že peníze jsou na zvláštním bankovním účtu a v případě úmrtí či úpadku notáře jsou peníze odděleny od jeho osobního majetku – nestanou se součástí dědictví ani exekuce. Notář je ze zákona pojištěn.

Úschova u advokáta – obdobné jako u notáře, jen cena bývá nižší (protože smluvní). Nižší bývá zejména, když úschovu sjednává realitní kancelář, která advokátovi nosí mnoho obchodů. Za jednotnou cenu 3 500 korun můžete sehnat úschovu v základní variantě u společnosti DostupnyAdvokat.cz.

Úschova v realitní kanceláři – ačkoli to obvykle bývá nejlevnější typ úschovy, nelze ho zcela doporučit. Uschované peníze totiž nejsou nijak odděleny od majetku realitní kanceláře a také nejsou pojištěné. Kdyby třeba realitka padla do insolvence, nároky věřitelů by se uspokojovaly i z vašich peněz.

Bez úschovy – řešení, které rozhodně nelze doporučit. Prodávající může uvádět tisíc důvodů, proč peníze potřebuje okamžitě. Vy jako kupující mu věřit můžete a nemusíte… Když uvěříte, můžete se snadno stát obětí podvodu – prodávající je třeba před exekucí a bylo vydáno předběžné opatření, které mu zakazuje s nemovitostí nakládat.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.