SERIÁL VELKÝ RÁDCE KUPNÍ SMLOUVA ZDARMA

Na co si dát pozor při koupi nemovitosti

MF DNES - - FRONT PAGE -

Úplně na počátku byste si měli ujasnit, co chcete a kolik na to máte. Při koupi nemovitosti se obvykle počítá s hypotékou, a tak je dobré předem si zjistit, kolik vám v bance asi tak půjčí. Nejprve si jen nechte spočítat možnou výši hypotéky na základě vašich příjmů a výdajů.

Buďte realisti, nedejte na city

Při prohlídce domu či bytu obvykle víme hned, že „tenhle to nebude“. Víc práce budete mít s těmi, které se vám líbí, případně líbí moc. Oprostěte se od pocitů a přiveďte s sebou někoho, kdo umí posoudit stav nemovitosti. Makléř, který vám dům nabízí, to rozhodně není! Ten řekne vše, co chcete slyšet, a u nepříjemností z konverzace umně vybruslí. A nejde jen o stav elektrorozvodů, stoupaček, krovů, vlhkost sklepa... Posuďte dopravní možnosti (nejlépe vyzkoušejte), obchody v dosahu, okoukněte sousedy. A hlavně – nahlédněte do katastru nemovitostí, jak je to s majetkovými poměry – jestli třeba prodávající je jediný majitel či jestli na nemovitosti nevázne nějaká „služebnost“(dříve věcné břemeno).

Čeká vás velké papírování

Ve chvíli, kdy kývnete, bude realitní kancelář (obvykle) chtít zálohu. Z ní si posléze strhne svou provizi. Domluvte si, aby provize byla součástí kupní ceny – budete ji tak moci financovat z hypotéky. Sjednejte smlouvu o smlouvě budoucí – na jejím základě budete jednat s bankou o hypotéce. Smlouva kromě údajů, které budou později v kupní smlouvě, bude obsahovat i informaci o tom, kdy dojde k podpisu smlouvy kupní.

Kupujete-li přes realitní kancelář, většinou dostanete smlouvu při- pravenou s komentářem, že to je standardní verze. Před podpisem si zkontrolujte, že skutečně obsahuje všechny náležitosti a že všemu rozumíte. Není problém se ohradit vůči nějaké formulaci a smlouvu přepracovat. Kupní smlouva musí být písemná a musí obsahovat minimálně následující údaje:

SMLUVNÍ STRANY – jasná identifikace prodávajícího a kupujícího. Prodávající musí být majitel nemovitosti. Ideální je oba identifikovat kromě jména, adresy a rodného čísla i občanským průkazem, který ve chvíli vyplňování smlouvy uvidíte na vlastní oči.

PŘEDMĚT SMLOUVY – nemovitost musí být přesně specifikována – adresa, přesné označení v katastru, výměra. Zkontrolujte si, zda vše „sedí“, například že na zahradě nejsou kromě kupovaného domu ještě dvě další stavby, třeba dílna či garáž – o jejich zaevidování na úřadech byste se pak museli složitě postarat vy.

KUPNÍ CENA – kromě určení její výše si ujasněte i to, jakým způsobem budou peníze předány a kdy. Obvykle se využívá úschovy peněz (viz další text na této stránce), v tom případě musí být jasno, jak budou peníze uschovány, kdo úschovu zaplatí a kdy a na jaký účet budou uvolněny. Sjednejte si podmínky i případné sankce, když něco nebude včas. PŘEVZETÍ NEMOVITOSTI – dohodněte se, kdo a dokdy dá návrh na vklad do katastru a kdo zaplatí poplatek, ve kterou chvíli dostanete klíče, kdy se původní majitel vystěhuje… I zde je možné sjednat sankce za nedodržení dohodnutých termínů. DATA, PODPISY – podpisy nechte ověřit, stačí na poště či pracovišti Czech Pointu.

Samozřejmě si můžete sjednat i mnoho dalších podmínek, uvedeny musí být například „služebnosti“(věcná břemena), které se k nemovitosti vztahují.

SMLOUVU SEPIŠTE NĚKOLIKRÁT – minimálně pro kupujícího, prodávajícího a pro katastr.

Pozor na amatérské smlouvy

Když nenakupujete s realitkou, obraťte se při sepisování smlouvy na notáře nebo advokáta. Na internetu je sice spousta vzorů ke stažení zdarma, ale…. „Vzory obvykle neošetřují to nejpodstatnější, tedy výplatu kupní ceny, na kterou je nutné použít advokátní nebo jinou úschovu. Dále takové smlouvy obsahují řadu chyb – ty pak člověka stojí tisíce korun a další stres,“vysvětluje advokát Ondřej Preuss ze společnosti DostupnyAdvokat.cz.

Závěrečný kolotoč

Teď musíte v bance rychle zajistit čerpání peněz. Kromě jiného k tomu bude třeba doručit jí návrh na vklad nemovitosti do katastru a nemovitost pojistit a zajistit vinkulaci pojistky ve prospěch banky (případné pojistné plnění dostane banka, ta se pak vyrovná s vámi). Když jsou peníze na vázaném účtu a čeká se jen na úřady, můžete (když se dohodnete s prodávajícím) už mít v ruce klíče a stěhovat se. Jen nezapomeňte sepsat předávací protokol – uveďte v něm aktuální stav nemovitosti, stav elektroměru, plynoměru a vodoměru i počet předávaných klíčů, i když zámky si asi v nejbližší době vyměníte za vlastní. Z finančních věcí vás ještě čekají daňová přiznání, viz další text na této stránce.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.