28. říjen. Jeden svátek, dvě slavnosti

Část politiků na Hrad nepřijde, chystají vlastní akci na Staroměstském náměstí

MF DNES - - Z DOMOVA - Václav Janouš s přispěním Artura Janouška

Ve Vladislavském sále na Pražském hradě při udílení státních vyznamenání už několikrát chyběli rektoři vysokých škol. Tento pátek 28. října však nepřijdou ani někteří politici.

Vše kvůli dohadům, zda prezident Miloš Zeman odmítá vyznamenat Jiřího Bradyho, strýce ministra kultury Daniela Hermana. Člen kabinetu tvrdí, že se mu Zeman mstí za setkání s tibetským duchovním dalajlámou.

V politické hádce o jmenování Bradyho, který přednáší o hrůzách holokaustu, jsou jisté jen dvě věci – navržení Jiřího Bradyho na Řád T. G. Masaryka odhlasovala Poslanecká sněmovna a dostal se do širší nominace.

Ačkoliv panují prozatím jen dohady, jak vše bylo, rychle se zformovala nebývale široká „protizemanovská aliance“, která si chce vznik Československa připomenout jinak a jinde.

Například na Staroměstské náměstí v Praze svolává alternativní akci místopředseda Sněmovny Petr Gazdík.

„Věřím ve sporu panu Hermanovi, protože i ostatní jeho kolegové z KDU-ČSL říkali dopředu, že to tak může dopadnout, že jim o tom říkal. A mimo to, mám-li si vybrat, zda věřit panu Hermanovi, nebo mluvčímu prezidenta Jiřímu Ovčáčkovi, který uvádí bludy každou chvíli, pak nemám o čem přemýšlet,“zdůvodnil Gazdík.

Na jeho akci přijde právě ministr kultury Daniel Herman, ministr zemědělství Marian Jurečka (oba KDU-ČSL) či Petr Pithart. Olomoucký rektor Jaroslav Miller pro změnu navrhl udělit Bradymu místo státního vyznamenání akademické.

Kancléř Vratislav Mynář akce mimo Hrad a celou kauzu považuje za snahu očernit prezidenta. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček Gazdíkovi kritiku vrátil a jeho akci na Staroměstském náměstí označil za start prezidentské kampaně Michala Horáčka právě s Pithartovou, Hermanovou a Gazdíkovou podporou.

Na Hrad se nechystá ani poslankyně ODS a bývalá šéfka Sněmovny Miroslava Němcová. I ona kritizuje okolnosti Bradyho (ne)vyznamenání. „Kontaktovat muže s tím, že dostane vyznamenání, a pak to zrušit, protože panu prezidentovi někdo šlápl na kuří oko, je tak malicherné. Nechci mu radit, jak se má zachovat, protože by to bylo házení hrachu na zeď. Na Hrad 28. října nepůjdu,“prohlásila.

Na Hrad se nechystá ani vicepremiér a šéf vládního hnutí ANO Andrej Babiš. Pro něj však primárním důvodem není „kauza Brady“, ale podzimní prázdniny. „28. října jsem na Hradě nikdy nebyl, v roce 2014 a 2015 také ne, protože je to týden, kdy mají moje děti prázdniny a vždy jsem s nimi někde na prázdninách,“řekl Babiš. Dodal však, že se Zemanem o Bradym mluvil, a že když už Hrad dal naději na vyznamenání, neměl by ji zklamat. Hrad teď říká, že páteční akci pořádá kvůli lidem, kteří budou oceněni, ne kvůli politikům, kteří odmítají přijít. „Nemáme v plánu zvát někoho místo nich, nicméně pravdou je, že se na nás obrátili někteří lidé, jako třeba váleční veteráni, kteří mají zájem se dostavit, takže ještě celou věc promyslíme,“uzavřel Ovčáček.

Kontaktovat muže s tím, že dostane vyznamenání, a pak to zrušit, protože panu prezidentovi někdo šlápl na kuří oko, je tak malicherné. Miroslava Němcová, poslankyně ODS

Foto: ČTK

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.