Co soudíte o kauze Brady, půjdete 28. října na Hrad?

MF DNES - - Z DOMOVA -

Prezident Zeman by se měl zachovat jako státník a vyznamenání panu Bradymu udělit. Brady si to svým životem rozhodně zasloužil. Cokoliv jiného povede k tomu, že z letošního 28. října bude festival hradní malosti a také typické české rozhádanosti. Trucpodniky na Staromáku nic neřeší. Tady jde o důstojnost státního svátku a soudržnost celé české společnosti. Státní symboly by nás měly spojovat.

Zaprvé musím říct, že zásadně nesouhlasím s tím, aby byl kdokoli trestán za názory svých příbuzných. Udělování státních vyznamenání, stejně jako třeba amnestie, je ovšem suverénním ústavním právem prezidenta a ústavu je třeba respektovat a já ani neznám všechny podrobnosti. Musím tedy vycházet z informace premiéra, který seznam vyznamenaných kontrasignuje a podle nějž jméno Jiří Brady na něm vůbec nefigurovalo. Pokud se týká účasti na oslavě státního svátku, tak dobře rozumím tomu, když tam někdo nebude chtít přijít. Osobně jsem zatím svoji účast nezrušil.

28. října jsem na Hradě nikdy nebyl, v roce 2014 a 2015 také ne, protože je to týden, kdy mají moje děti prázdniny a vždy jsem s nimi někde na prázdninách, a tak to bude i tento rok. Řekl jsem panu prezidentovi, že by měl pana Bradyho vyznamenat, když už mu dali tu naději, že bude vyznamenán, tak by neměl tak starého pána, který zažil hrůzu koncentráku, zklamat.

Akce, kterou pořádáme v pátek 28. října, není trucpodnik. Chceme pouze důstojným způsobem oslavit svátek vzniku republiky. Na Hrad jsem osobně chodil vždy, i když třeba nebyli pozváni rektoři, tak jsem to bral jako drobný exces, který se ještě dá přehlédnout. Pokud se ale vyznamenání a medaile udělují podle politických názorů příbuzných, pak už je to za hranou a není jiná možnost než udělat důstojnou akci jinde, když to na Hradě nejde. Kontaktovat muže s tím, že dostane vyznamenání, a pak to zrušit, protože panu prezidentovi někdo šlápl na kuří oko, je tak malicherné. Nechci mu radit, jak se má zachovat, protože by to bylo házení hrachu na zeď. Na Hrad 28. října nepůjdu. Rozhodnutá jsem byla už po minulém vyznamenávání v loňském roce. Navrhuji, aby se na půdě Sněmovny uskutečnilo slavnostní setkání s panem Bradym spojené s předáním pamětního daru nebo listu, aby se pan Brady dočkal toho, že mu někdo v České republice vzdá úctu a řekne: Děkujeme. Setkání by mohlo proběhnout ve čtvrtek během jednání Sněmovny.

Petr Gazdík místopřed. Sněmovny, šéf STAN

Bohuslav Sobotka premiér, předseda ČSSD

Pavel Bělobrádek vicepremiér, předseda KDU-ČSL

Andrej Babiš

vicepremiér a šéf hnutí ANO

Miroslava Němcová

poslankyně ODS

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.