Neústupní Valoni: poslední den pro dohodu s Kanadou

Vážným testem funkčnosti Evropské unie se stala dohoda o volném obchodu mezi EU a Kanadou. Nemůže být schválena, protože proti se postavil jeden z pěti regionů Belgie.

MF DNES - - ZE SVĚTA - Tomáš Lébr redaktor MF DNES

Sedm let trvalo, než se politikům EU a Kanady podařilo doladit všechny detaily veledůležité dohody, známé pod zkratkou CETA. Až letos 27. října má být definitivně podepsána – schválilo ji všech 28 států Unie. Je tu však háček. Belgie podle své ústavy oficiálně nemůže podepsat žádnou dohodu s EU, dokud ji nepodpoří všech pět regionů, z nichž se země skládá. A proti je Valonsko.

V sobotu odletěla z Bruselu domů kanadská ministryně obchodu Chrystia Freelandová a neskrývala rozladění z bizarní situace, v níž se pracně domlouvaná dohoda ocitla. „Zdá se mi zcela evidentní, že Evropská unie nyní není schopná dosáhnout mezinárodní dohody ani se zemí, s níž sdílí stejné hodnoty,“řekla mimo jiné.

Podobně zareagoval i kanadský premiér Justin Trudeau. „Pokud EU nezvládne dotáhnout do konce tuto dohodu, vysílá tím silný signál, že jednání s ní je neproduktivní, a to je ostudné,“řekl. Trudeau by měl ve čtvrtek dorazit do Bruselu, aby smlouvu oficiálně podepsal.

Zástupci vzdorného Valonska, frankofonního regionu v rámci Belgie, se obávají, že dohoda umožní velkým nadnárodním společnostem vytlačit malé valonské podniky a poškodit zdejší způsob života, mimo jiné v oblasti veřejných služeb a zemědělství. Dohodu přesto úplně neodepisují. Valonský premiér Paul Magnette o víkendu prohlásil, že zbývá už vyřešit pouze „některé malé problémy“. Jen několik dní by podle něj mohlo stačit k tomu, aby dohoda posílila normy EU. „Už jsem to našim kanadským přátelům několikrát řekl: je nám líto, že tato dohoda je první, které věnujeme tolik pozornosti. Ale chceme tím vytvořit silný precedent pro vyjednávání a hlasování o dalších podobných dohodách,“dodal Magnette.

Z kuloárů vyjednavačů včera pronikla informace, že pokud se překážku v podpisu dohody nepodaří vyřešit do dnešního večera, bude čtvrteční summit Evropská unie – Kanada odložen.

Poplach v Británii

Potíže s dohodou CETA nyní velice bedlivě sledují především v Británii. Spojené království se totiž chystá po brexitu rovněž vyjednat dohodu s Unií. A ke klidu teď Britům nepřidává, že o osudu takové dohody může rozhodnout i jen pár milionů občanů Unie.

„Je velmi důležité, aby dohoda EU s Kanadou prošla,“řekla k tomu stručně britská premiérka Theresa Mayová. Mayová přitom tvrdí, že v případě Británie půjde o zcela odlišnou dohodu.

To však zřejmě není převládající názor. Například David Davis, od července ministr pro odchod z Evropské unie, dával nedávno dohodu CETA jako příklad pro britské vyjednávání.

„Pokud chcete vidět model, jak by to mohlo probíhat, podívejte se na webové stránky Evropské komise a pročtěte si dohodu mezi EU a Kanadou. To by mohl být dobrý začátek pro naši diskusi s Evropskou komisí,“prohlásil Davis.

Foto: Reuters

Proti CETA Demonstrace v Bruselu proti uzavření dohody mezi Kanadou a Evropskou unií.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.