Kde se víCe dOzvěděT O živOTě ve sTředOvěKu?

MF DNES - - ONA DNES -

vse rámci letošního karlovského jubilea

konají desítky tematických akcí, na nichž zájemci mohou pomyslně zavítat do středověku. poznat řemesla, ochutnat dobovou kuchyni nebo si poslechnout tóny dávné hudby… výletní sezona pokračuje i během podzimu.

výstava Národního technického muzea v praze Civitas Carolina aneb stavitelství doby Karla iv. je skutečným výletem do středověku. Odhaluje zajímavosti a fakta o tehdejším stavitelství a architektuře. za zhlédnutí stojí mimo jiné funkční repliky dobových strojů – beranidla, jeřábu na lidský pohon atd. Nemusíte spěchat, expozice je přístupná až do února 2017.

do konce října se ještě můžete vydat do Alžbětiných lázních v Karlových varech, kde uvidíte výstava České korunovační klenoty na dosah. spatříte tady věrné repliky korunovačních klenotů včetně svatováclavské koruny, kterou si nechal vyrobit Karel iv. k příležitosti své korunovace v praze roku 1347 ,kdy po jeho boku stála první manželka Blanka z valois. Korunu nechal tehdy osázet 96 drahokamy a 20 perlami. Originál dnes odpočívá v Korunní komoře svatovítské katedrály.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.