Vražda, tvrdí Romové a touží po pomstě

MF DNES - - Z DOMOVA - — Tomáš Kassal

Napětí v Žatci, kde před týdnem zemřel v pizzerii šestadvacetiletý Rom, roste.

Přestože stále není jasné, co bylo příčinou smrti muže z nedalekých Loun, část romské komunity hovoří o vraždě a volá po pomstě. Na čtvrtek je do Žatce svolaná demonstrace. Jiná se má konat už dnes v Brně, další v Ostravě, a dokonce i v Londýně.

Otec dvou dětí zkolaboval poté, co se dostal do potyčky s ostatními hosty pizzerie a přivolaní strážníci mu nasadili pouta. Přes pokusy o oživení a rychlý příjezd sanitky se ho již nepodařilo zachránit.

Vášně budí různá anonymní svědectví, která kolují na internetu. V jednom rozhovoru na serveru Romea.cz popisuje anonymní svědek údajný útok na mladíka. Ten prý chtěl jen zapálit cigaretu od ženy, která se jej lekla. Pak propukla potyčka mezi ním a hosty. „Jeden ho kopl do prsou, pak přiběhli další čtyři a začali ho mlátit,“tvrdí údajný svědek s tím, že byl v tu dobu na ulici před restaurací.

Podle přímých účastníků události, kteří byli uvnitř pizzerie, se ale šestadvacetiletý mladík choval agresivně a působil dojmem, že je pod vlivem alkoholu či drog. Napadal ženy a hosté se jej snažili uklidnit. Když se s nimi údajně začal prát a byl stále nebezpečnější, povalili jej na zem.

Dosud není jasné, zda mladíkova smrt nějak souvisí s potyčkou v restauraci. Přesnou příčinu určí výsledky laboratorních rozborů. Policie zatím uvedla jen to, že podle výsledků pitvy nikdo cizí vinu nenese.

Mladíka přitom původně do Žatce přivezla policie, která ho předtím zadržela v Lounech. Kvůli závislosti na drogách ho předala do nemocnice na psychiatrické oddělení, odtamtud byl však propuštěn. Podle svědků se jen pár hodin před smrtí dostal do konfliktu na tamním autobusovém nádraží, odkud ho nakonec vyvedli.

Kolem případu se objevují nejrůznější fámy a dohady. Na Facebooku už dokonce někteří Romové označili pachatele – vrahem je prý Petr Provazník, který v restauraci peče pizzy. „Já ten den ale vůbec nebyl v práci, přišel jsem na směnu až ve středu,“říká Provazník. Má strach o sebe i své blízké stejně jako jeho kolegové z pizzerie, před kterou se minulý čtvrtek shromáždilo několik Romů volajících po pomstě.

Foto: I. Lhotská, MAFRA

Improvizovaný pomníček před pizzerií v Žatci.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.