Ukrajina vyrazila proti korupci. Jde to ztuha

MF DNES - - ZE SVĚTA - Milan Vodička redaktor MF DNES Luboš Palata zvláštní zpravodaj MF DNES na Ukrajině

VAmerice se teď odehrává zázrak každý den a někdy i častěji: v sobotu oznámí agentura Reuters, že v jejím průzkumu stáhl Donald Trump náskok Hillary Clintonové na polovinu, tedy na čtyři procenta, hned další den ho v průzkumu televize ABC Clintonová poráží o 12 bodů.

Jak kampaň vrcholí, bude přibývat sondáží, jež vás budou mást.

Přijde průzkumová povodeň, protože i pro agentury na výzkum veřejného mínění není důležité vyhrát, ale zúčastnit se. Zatímco v roce 1960 při duelu mezi Kennedym a Nixonem provádělo výzkumy šest firem, nyní jsou jich už desítky.

Tím hůř – a tím lépe. Hůř proto,

Sedmatřicetiletý Artem Sytnyk byl ředitelem Národního protikorupčního úřadu Ukrajiny jmenován více než před rokem. Ale když vejdete do zpola zařízené budovy v Kyjevě, která stále nezapře sovětskou minulost, máte pocit, že nastoupil teprve nedávno.

„Před rokem jsem byl úplně sám, začínali jsme zcela od nuly,“říká Sytnyk, který postavou připomíná spíše vyhazovače z baru než absolventa práv a prokurátora. To je ale možná dobře, protože má za úkol rozplést takovou korupční chobotnici, že člověk, který průzkumy neumí číst (pokud je vůbec někdo, kdo je číst opravdu umí), je dříve popleten než poučen. Čísla skáčou jako na houpačce, a navíc se k nim musí proklestit houštím slov jako „registrovaní voliči“či „pravděpodobní voliči“, která pro laika nemají význam. Jenže v nich se skrývá klíč. Je rozdíl, zda je výzkum proveden mezi první skupinou, či tou druhou. Registrovaní voliči nemusí ještě k volbám jít: v roce 2000 se tak zachovalo 30 procent z nich, takže tato čísla šla hodně mimo terč.

Před měsícem udělaly New York Times experiment: daly syrová data průzkumu čtyřem expertům a ti vyprodukovali čtyři různé výsledky – podle toho, jak odhadli, kdo půjde volit a kdo ne. V jednom extrému vedla Clintonová o čtyři body, v opačném vedl Trump o bod. A to šlo pořád o tentýž průzkum. jaká zřejmě nemá na kontinentu obdoby. Za 25 let existence samostatného ukrajinského státu zasáhla asi úplně všechny oblasti života.

„Nezabýváme se teď takovými věcmi, jako je korupce mezi lékaři nebo ve školách,“říká Sytnyk, jehož úřad střeží vojáci. Instituce totiž už po roce své existence nahání strach mnoha mocným lidem v zemi. Úřad, kterému na Ukrajině říkají jeho zkratkou NABU, bývá přirovnáván k americké FBI. „Jsme naprosto nezávislí, nemáme nikoho nad sebou, a proto i vyšetřování můžeme vést naprosto podle svého uvážení,“vysvětluje Sytnyk. Úřad má své detektivy, zatýkací složku, prokurátory, ochranku i techniky. „Dnes zaměstnáváme na pět set lidí a ještě další dvě stovky chceme v příštích měsících přijmout,“upřesňuje Artem Sytnyk.

„Samozřejmě že ve své práci narážíme na odpor, a to i mnoha politiků, ale to je logické,“dodává. „Začínáme od velkých ryb,“říká Sytnyk a hrdě vyjmenovává seznam zatčených Státy USA mají přidělen počet tzv. volitelů podle lidnatosti (viz číslo u názvu státu). Vítěz v daném státě získává všechny volitele. Celkem je jich 538, takže prezident musí mít aspoň 270 volitelů.

Tento graf ukazuje momentální situaci podle respektovaného webu RealClearPolitics, který propočítává průměry průzkumů. Jiné mapy ukazují trochu jiná čísla, někdy Clintonová vede o trochu méně, někdy ještě o něco víc.

Clintonová a Trump jsou jako na houpačce, ale pravda je jinde.

Pokud by někdo sepsal Kurz sebeobrany pro čtenáře průzkumů, byly by tam i další rady a varování.

Třeba to, že záleží na tom, komu se během průzkumu dovolají. Sondáže se dělají obvykle telefonicky, po pevných linkách. Otázka: A kdo má pevné linky? Starší lidé. Mladí ne. Takový detail zkresluje výsledek, protože starší lidé jsou konzervativnější.

Mlh, jež rozostří výsledek, je dost. Teď Trumpovi lidé věří, že to bude jako u Britů a brexitu, kdy se lidé báli říct v anketách, že budou svatokrádežně hlasovat pro odchod a obviněných. Jsou mezi nimi soudci, politici nebo třeba rektor jedné z klíčových ukrajinských univerzit. Množství peněz zabavených při zatýkání jde už nyní do stovek milionů korun. „Jeden obviněný si obrovskou sumu zakopal zavřenou v zavařovacích sklenicích na zahradě,“směje se Sytnyk a ukazuje fotografie objevených zavařovacích lahví plných bankovek. z EU. Trump je neortodoxní, pořád mu nasazují psí hlavu, tak i Američané prý radši řeknou, že zvolí Hillary, ale za plentou to tajně hodí Donaldovi. V Americe pro to mají i jméno, říká se tomu Bradleyho efekt: v roce 1982 všichni zírali, že Los Angeles nezvolilo starostou černocha Toma Bradleyho, jemuž průzkumy jasně přály. Vysvětlení: bílí voliči se v průzkumech styděli říct, že nebudou volit černocha.

Jenže teď prý Američané už takoví stydlíni nejsou (ukázal to samozřejmě průzkum). Ale sondáže obvykle zkreslí třeba i to, že nakonec

„Naším hlavním úkolem je docílit stavu, že byznys a politika budou od sebe odděleny, a ne propleteny jako dosud. Teprve až se nám to podaří, stát začne demokraticky fungovat,“říká přesvědčeně.

Pohádkový plat? Tisíc eur

Největším problémem úřadu je zatím to, že sice najde, zatkne a obviní korupčníky, ale pak je musí předat soudcům, kteří jsou na Ukrajině podobně zkorumpovaní jako velká část společnosti.

„Pomáhá nám nový zákon, podle něhož musí soudci podat majetková přiznání. Několik set soudců raději, než by něco takového udělalo, odstoupilo z funkce,“konstatuje ředitel Sytnyk. „Na jejich místa mohou přijít noví, nezkorumpovaní. Prověřujeme ale i výběr nových soudců a už v 250 případech jsme jmenování soudců jako úřad zablokovali. Úplně nejlepším řešením by ale bylo vytvoření speciálního protikorupčního soudu na podobném principu jako náš úřad,“říká. nerozhodnutí občas rádi podpoří vyzývatele, což je v tomto případě spíše Trump. Někdy se zase naopak rádi v poslední minutě přidávají k pravděpodobnému vítězi.

Ale tím vším nemá být řečeno, že průzkumy jsou k ničemu. Jejich síla je právě v tom, že je jich tolik. Je to opravdu jako s kompasem – možná žádný neukazuje přesný směr, ale pokud všechny ukazují přibližně stejným směrem, lze usoudit tendenci. Ta teď vypadá následovně: Clintonová vede.

Je tady však ještě jedna věc, kterou je třeba vědět. Ty průzkumy jsou k

Recept, jak v tak zkorumpované zemi sehnat na práci, v níž jde často o život, poctivé a kvalitní lidi, je poměrně jednoduchý. „Na každé místo se u nás dělají konkurzy podle jasně stanovených pravidel,“říká jedna ze Sytnykových spolupracovnic. „A o práci v NABU je zájem, protože platy, které nabízíme, nedává na Ukrajině žádná státní instituce,“uvádí. „Řadový pracovník NABU může počítat s platem kolem 30 tisíc hřiven, tedy víc než tisíc eur. To je na Ukrajině opravdu velmi dobrý plat. Vilu ani mercedes si za něj sice nepořídíte, ale nemusíte mít žádné finanční starosti,“dodává.

Třicet tisíc v českých korunách, hřivna má dnes přibližně stejný kurz jako česká měna, je na Ukrajině, kde se slušná mzda pohybuje kolem pěti tisíc korun, hodně. Není divu, že se na místo v NABU stojí fronty a že se někteří lidé pokoušejí získat místo i uplácením. „Ano, objevily se už i tyto případy a samozřejmě skončily zatčením daných osob,“dodává ředitel Sytnyk. ničemu, ukazují nálady, ne výsledek. Ukazují totiž celoamerický stav, kdežto Amerika volí po jednotlivých státech. Kdo vyhraje stát, získá jeho volitele, dohromady je jich k mání 538. Stačí jich tedy mít 270 a Bílý dům je v kapse. Většina států je už jasná, rvačka je o pár nerozhodnutých. A tak nejvíc napovědí průzkumy o tom, jak si kdo vede v dílčích státech, hlavně v těch, u nichž zatím není úplně jasno.

To je kompas, který ukazuje pravděpodobný výsledek. Na grafu jasně vede Clintonová, ale pozor, do voleb ještě zbývají dva týdny.

Korupce je na Ukrajině téměř všude. V nejvyšších patrech ji teď má zlikvidovat Národní protikorupční úřad.

Foto: NABU

Artem Sytnyk z Národního protikorupčního úřadu Ukrajiny.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.