Co se stalo v hokejové Slavii

MF DNES - - PRAHA - Jaroslav Tomas reportér MF DNES

Hokejová Slavia má za sebou šílené období, jež skončilo hromadným odchodem nejlepších hráčů. Dokonce se spekulovalo, že klub kvůli kritickému nedostatku peněz zkrachuje. Nejhorší scénář se sice nenaplnil, přesto tradiční celek svírá ještě řada nejistot.

Ty by měl vyřešit současný šéf Vladimír Pitter, muž, který je pro fanoušky jasným viníkem úpadku.

Proč to ve Slavii dospělo tak daleko?

To byste se museli zeptat pana Bukače, on moc dobře věděl, že pokud budeme muset hráčům snížit plat, tak jsem připraven mu poskytnout součinnost při vysvětlování.

Bývalý manažer Luděk Bukač tvrdil, že hráči měli velké sociální problémy. Bylo snížení platů tak drastické?

Myslím, že v tomhle se s panem Bukačem názorově hodně lišíme, protože sociální problémy si představuju jinak. Přestože nejsme extraligový klub, tak jsme se přes léto snažili držet podmínky, aby měli hráči na placení složenek. Pak jsme museli snížit výdaje o určitou sumu, ale nebylo to tak, že si každý hráč musí ze svého platu strhnout tolik a tolik.

Na jaké úrovni byly platy hráčů? Šlo o prvoligový standard?

Byl to hodně velký nadstandard. Hráči, kteří teď odešli, měli extraligové podmínky. I hráči, kteří tu zůstali, mají pořád velmi slušné podmínky na první ligu.

Měli hráči, kteří Slavii táhli, platy přes sto tisíc korun?

Já nevím, jestli vám na to mám odpovědět, ale v podstatě je vidět, že jste v obraze.

Je pravda, že v první lize je výborný plat šedesát tisíc korun?

Přesně tak.

Byla Slavia jediným týmem v lize, který dával hráčům takové podmínky, nebo je to podobné v Kladně a Českých Budějovicích?

Když máte sportovní cíl postoupit do extraligy, tak je jasné, že musíte mít v týmu hráče, kteří jsou v extralize konkurenceschopní. Proto jim musíte dát dobré podmínky. Jestli má Kladno a Budějovice ambice postoupit, tak odhaduju, že tam budou podobné podmínky. Byť to samozřejmě nevím.

Jak bylo možné, že Slavia nastavila takové podmínky, když za měsíc soutěže zjistila, že je není schopná plnit?

Rozpočet se v podstatě tvoří druhý den po konci předchozí sezony, jinak se vám hráči rozutečou po jiných klubech. Takže máte poměrně rychle vytvořenou výdajovou stránku. Mezitím probíhají jednání s partnery. Podstatná část se vám podaří dokončit před sezonou a zbytek běžně získáváte v průběhu celého ročníku. Když jsme třeba hráli baráž, tak se nám podařilo sehnat další peníze, protože je zvýšený divácký zájem. Tím pádem je zvýšený i zájem sponzorů.

Tenhle postup sestavování rozpočtu je normální ve všech klubech v extralize i v první lize?

Vím, že to tak je běžné i v ostatních klubech. Nejde o nic výjimečného. Akorát se o ostatních nemluví, respektive to nikdo neřeší tak, jak je momentálně řešena Slavia.

Jak vidíte budoucnost klubu?

Kdybych nemyslel na budoucnost, tak bych tenhle krok neudělal. Pokud bude záležet jen na mně, tvrdím, že Slavia bude dál fungovat.

Dá se v tuto chvíli hovořit o dlouhodobých cílech?

To je předčasné, ale přál bych si pro Slavii to nejlepší. Pro mě byla tragédie, že spadla z extraligy. Slavia tam patří a není mi lhostejné, že bude brázdit prvoligové vody. Momentální ekonomická situace ji ale bohužel nedovoluje pomýšlet výš.

Jak těžké je v dnešní době shánět peníze?

Někdo říká, že to jde v Praze snadněji, ale já tvrdím, že to není pravda. Právě naopak: příležitostí je tu pro sponzory mnohem víc.

Co s vámi dělá, že vás mají fanoušci za viníka problémů?

Snažím se nepřipouštět si to. Samozřejmě mě to mrzí, na druhou stranu vím, že to nezměním. Chápu je, mají právo být naštvaní, protože neúspěch jde za vedením. Ale já vím, že dělám maximum pro zlepšení.

Není to dané tím, že jste považovaný za většinového majitele, což není pravda?

Já vám rozumím, ale to jsou interní věci, které nepatří na veřejnost. Chápu, že jsou lidé rozladění a může to působit pochybnosti a nejasnosti. A jelikož je pravda, že to může škodit pověsti Slavie, tak si myslím, že je potřeba to v nejbližší době vyřešit.

To znamená?

To znamená, že by pro tenhle klub bylo vhodné, aby se jeho struktura definitivně dořešila.

Chtěl byste být většinovým majitelem vy?

Na tom jsem nikdy nelpěl. Slavia potřebuje soudržnost, fanouškovské zázemí a partnery, kteří jsou s klubem spojení. Všichni musí být na jedné vlně.

Proč jste převzal řízení klubu, když se vládnutí ve Slavii vzdal Richard Benýšek?

Odpovím protiotázkou: A kdo by to tady dělal?

Dává do chodu klubu většinový vlastník nějaké peníze?

Vždycky to je tak, že by se akcionáři měli podílet na chodu klubu. A to sehnáním partnerů, případně vlastními vklady, což jsme v minulosti bohužel učinili. Ale to také nejde donekonečna. Proto rozumím rozhodnutí, že to už někdo nechce financovat. ● O špatné finanční situaci ve Slavii se ví delší dobu. Vše vyvrcholilo v pátek 7. října, kdy klub oznámil, že není schopný dál platit nejdražší hráče a umožní jim odchod. ● O den později vydávají hráči společné prohlášení, následně hromadně onemocní a neodcestují na zápas v Prostějově. Ten odehraje slávistická juniorka. ● V pondělí rezignuje sportovní manažer Luděk Bukač, který se postavil na stranu hráčů. Pouze však předběhl šéfa klubu Vladimíra Pittera, který ho chtěl stejně vyhodit. ● Další den Slavii opouštějí první hráči. Nakonec zmizeli všichni tahouni, se kterými klub reálně pomýšlel na návrat do extraligy. Ten se nyní minimálně oddaluje. Trenéři mají k dispozici průměrnou sestavu, která však dokázala v sobotu porazit dosud vedoucí Kladno.

Foto: Vít Šimánek, ČTK

Jde o budoucnost „Pokud bude záležet jen na mně, tvrdím, že Slavia bude dál fungovat,“říká šéf klubu Vladimír Pittner.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.