Z obchodu se zeleninou k nule pod širým nebem

MF DNES - - SPORT -

Matěj Hejda hokejový reportér MF DNES

Čekalo se, že hlavních rolí se ten večer chopí supertalentovaní hokejisté Connor McDavid a Patrik Laine. Ostře sledovaný Heritage Classic čili zápas pod otevřeným nebem mezi Edmontonem a domácím Winnipegem měl však v neděli jiného hrdinu. Muže, jemuž se kariéra v NHL nikdy nepředpovídala.

Devětadvacetiletý gólman Cam Talbot při výhře Oilers 3:0 vychytal nulu. V zápase hraném venku se mu to povedlo jako teprve třetímu brankáři v historii. I proto byl vyhlášen

Bylo to bláznivé? Nebo jaké? „Ani nevím, jak bych to nazvala jedním slovem. Teď mám samozřejmě dobrou náladu. Ale jeden míček mohl být jinak, a byla bych já ta smutná,“vyprávěla pak česká vítězka na tiskové konferenci. Čas v tu chvíli ukazoval dvě hodiny v noci.

Probudím se možná až ve středu

V singapurské aréně byly společně s kurtem osvíceny jen první zaplněné řady. Zbytek prázdného hlediště bylo lepší nevidět.

„Jste připraveni na pořádný tenis?“zkoušel fanoušky rozproudit ženský hlas z reproduktorů.

Odpověď? Nesmělý potlesk, snad aby lidé nerušili atmosféru svádějící spíš k meditaci. Ani povel „Make some noise! Udělejte rachot!“moc nepomohl. hvězdou týdne. „Neskutečná jízda. Minulý týden jsem od Buffala dostal hloupý gól. Pak se mi narodila dvojčata. A teď takové vítězství! Nejlepší týden v životě,“usmíval se dojatý brankář, jehož cesta do NHL je vskutku inspirující. Klikatější byste hledali marně.

Když mu bylo šestnáct, nikdo z nejvyšší juniorské ligy o něj neměl zájem. Ani jeden jediný tým! Vypadalo to, že Talbot s hokejem sekne. „Začal jsem prodávat zeleninu v jednom obchodě, večer jsem trénoval a čekal, co bude,“vzpomínal.

Nakonec se ozval tým Hamilton Red Wings z ontarijské provinční hokejové ligy. Sháněl třetího gólmana.

„Bylo málo lidí,“všimla si Plíšková. „Ale nedivím se. Vždyť kdo by chtěl ponocovat kvůli tenisu?“

Ona musela. Do haly dorazila skoro šest hodin před nástupem do zápasu a při úmorném čekání sledovala utkání Kuzněcovové proti Polce Radwaňské. Ruská vítězka musela také odvracet mečbol.

„A to jsem si ještě říkala, že jsou trapné, že to takhle protahujou. Pak sama předvedu tohle,“rozesmála se Plíšková znovu. Pobavila i při odpovědi, jak bude regenerovat: „Uvidím, jestli vůbec vstanu. Možná se probudím až ve středu.“

Muguruzaovou považovala Češka za přijatelnou soupeřku, třikrát za sebou španělskou antukářku na tvrdém povrchu porazila.

Také v Singapuru se zpočátku zdálo, jako by se Muguruzaová bála Plíškové. Za stavu 4:1 a 0-30 v prvním setu se ještě víc polekala, když dala Češka tři esa a u sítě si vychutnala jemný volej.

„Jsi lepší, nepanikař, jedem!“říkal trenér Jiří Vaněk mezi prvním a druhým setem Plíškové na lavičce.

Jenže tahle pobídka nebyla úspěšná.

Neboj, ještě ti dá šanci!

Sama Plíšková pustila místy zoufalou soupeřku ve druhém setu do hry. Třeba za stavu 2:3 volej od sítě poslala daleko do autu.

Pak se Plíšková na chvíli zvedla, otočila skóre. Ve zkrácené hře druhého setu vedla 3-0, Muguruzaovou stačilo dorazit.

Ale nepovedlo se. „Ona se o hodně zlepšila. Jela v takových vlnách, Talbot bez váhání přijal. „Neměl jsem na výběr,“vzpomíná devětadvacetiletý gólman.

I v zapomenutém Hamiltonu si musel Talbot na šanci počkat. V závěru ročníku 2004/2005 konečně přišla. Tým vyměnil prvního brankáře ke konkurenci a mladý Kanaďan dostal šanci. Zaujal a brzy se stal jedničkou. „Měl jsem obrovské štěstí, kdyby nepřišla, tak v NHL nechytám,“uvědomoval si.

Do NHL však bylo stále daleko. V Hamiltonu dostal Talbot nabídku na sportovní stipendium, mohl jít chytat na školu do 1600 kilometrů vzdálené Alabamy. „Potřebovali záskok na poslední chvíli. Měl jsem tehdy asi dvě hodiny na rozmyšlenou. Bral jsem všechno,“vzpomíná Talbot.

Na jihu Ameriky nakonec chytal tři roky. „Hráli jsme tam perfektní hokej. Na ty časy hrozně rád vzpomínám. Pamatuju si, jak jsem tam poprvé snědl krokodýla. Chutnal jako kuře,“smál se brankář, jenž na univerzitě překonal všechny gólmanské rekordy.

Úspěšným angažmá si Talbot pootevřel dveře do NHL. Tři roky byl na farmě, než ho konečně povolali New York Rangers. V sezoně 2013/2014 se stal dvojkou za nepostradatelným Henrikem Lundqvistem.

V té následující při zranění švédské hvězdy Talbot poprvé zazářil. Odchytal téměř polovinu utkání a dotáhl Rangers k vítězství v základní části. „Henrik mi hrozně pomohl. Byl skvělým učitelem,“líčí.

Po sezoně po Talbotovi sáhl Edmonton a udělal z něj poprvé v kariéře prvního brankáře v NHL. V sedmadvaceti letech! Aby Talbotův příběh splnil všechny požadavky Hollywoodu, dostal po sezoně sympatický gólman pozvánku na světový šampionát v Rusku.

Na turnaji Talbot skvělými výkony dotáhl Kanadu ke zlatu. I v NHL si až na menší zaváhání zatím vede zdatně.

Jako naposledy proti Winnipegu.

Foto: AP

Úspěšný start S Camem Talbotem v bráně má Edmonton pět výher z úvodních šesti zápasů.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.