Ven z Džungle Přesun migrantů

Ve francouzském přístavu Calais u Lamanšského průlivu včera začalo vyklízení nechvalně proslulého tábora migrantů zvaného Džungle. Osud jeho obyvatel však zůstává nejasný.

MF DNES - - FRONT PAGE - Tomáš Lébr redaktor MF DNES

Chci do Británie Francouzské úřady včera zahájily velkou operaci – vystěhování a likvidaci uprchlického tábora v Calais, zvaného Džungle. Žije tam sedm až deset tisíc migrantů, hygienické a bezpečnostní podmínky tam jsou špatné. Lidé z Džungle budou přesunuti do ubytoven po celé Francii. Jenže oni chtějí většinou do Británie.

Na 1 300 francouzských policistů včetně těžkooděnců včera zahájilo dlouho připravovanou operaci – evakuaci migrantů z tábora v Calais, mnohaleté nouzové kolonie těch běženců, kteří se snaží dostat do Británie. Tábor se má vyklízet minimálně týden, během něhož má počet policistů narůst až na tři tisíce.

Už od rána se migranti shromažďovali ve frontě do provizorního hangáru, odkud je autobusy rozvážely do celkem 164 přijímacích středisek po celé Francii. Odhady počtu obyvatel tábora se lišily, ten nejčastější byl kolem osmi tisíc lidí.

Francouzská vláda měla k likvidaci Džungle mnoho důvodů. Jedním z nich je krizová situace v Calais, kdy se běženci všemi možnými způsoby snaží dostat do kamionů mířících do Británie. Francie však čelí i tvrdé kritice za situaci v táboře – například za nevyhovující hygienické podmínky, nedostatek potravin a zneužívání žen a dětí.

K ráznému postupu v Džungli jsou i politické důvody – tábor se stal symbolem neschopnosti prezidenta Françoise Hollanda vyřešit problémy. Volby se blíží a největší favorit na zaujetí jeho místa v Elysejském paláci, vůdce opoziční pravice Alain Juppé, přitom nedávno prohlásil, že země musí „vytlačit“ francouzskou hranici z Calais na britské pobřeží.

Znamená evakuace opravdu definitivní konec Džungle? A vyřeší se tím situace těch, kteří v táboře dosud byli? Na to zatím zdaleka neexistují jasné odpovědi.

Přijímací střediska, do nichž jsou nyní migranti odváženi, jsou považována za dočasná. Během čtyř měsíců v nich mají proběhnout všechny procedury vztahující se k uznání, či neuznání azylu. Potíž je v tom, že velká část migrantů netouží po azylu ve Francii a chce se dostat do Británie. „Přesvědčit je, aby se vzdali snu o Británii, je nyní asi nejtěžší úkol,“řekl včera agentuře AFP Didier Leschi, šéf francouzského imigračního úřadu. Ti, kdo o azyl nepožádají, mají být vraceni do zemí svého

původu – to však nebude jednoduché. Většina obyvatel Džungle je ze Sýrie, Eritreje, Súdánu, ale jsou mezi nimi migranti z dalších afrických a asijských zemí.

Plánu na „dočasné přesídlení“nevěří především starostové měst, kam jsou lidé z Calais odváženi. Několik přijímacích středisek bylo na protest místními obyvateli zapáleno.

Další problém je s nezletilými obyvateli Džungle bez doprovodu, kterých je podle odhadů na 1 300. Ti jediní mají nyní v Džungli zůstat. Část z nich hodlají převzít britské úřady. Mnozí se však obávají, že při chaosu provázejícím evakuaci se nezletilí stanou ještě více zranitelnými vůči zneužití.

Foto: AP

Foto: AP

Nastupte si Policisté v Calais shromažďují migranty z tábora Džungle, aby je odvezli do připravených ubytovacích kapacit po celé zemi.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.