Boj o moc na Hradě: všichni proti Forejtovi

Zaměstnanci hradní kanceláře spolu soupeří o vliv na Miloše Zemana. I proto má mluvčí Ovčáček stále co vysvětlovat.

MF DNES - - FRONT PAGE - — Ondřej Leinert

Získal si přízeň prezidenta Miloše Zemana i jeho předchůdce Václava Klause. U jeho spolupracovníků na Hradě se to však šéfovi hradního protokolu Jindřichu Forejtovi nedaří.

„Polovina Hradu se modlí, až odejde dělat velvyslance do Vatikánu,“tvrdí zdroj MF DNES z Kanceláře prezidenta republiky.

Právě na Forejta totiž on i někteří další hradní zaměstnanci ukazují jako na hlavní důvod přešlapů, které pak zametá samotný prezident nebo jeho mluvčí Jiří Ovčáček: pozdní příjezd na pohřeb slovenského prezidenta Michala Kováče, vlajka OSN při návštěvě generálního tajemníka NATO nebo zmatky kolem státních vyznamenání.

„Všechny úkoly si stahuje pod sebe, e-maily podřízeným posílá na poslední chvíli, o půlnoci, to dělá zlou krev. Hraje jen na sebe, aby na prezidenta působil jako pan Nepostradatelný,“dodává jeden z jeho spolupracovníků.

„Ať se hrdinové, kteří vám toto říkají, promění ve skutečné hrdiny a povědí mi to do očí,“odmítá to Forejt.

Na jedné straně je poradce Nejedlý s kancléřem Mynářem, na druhé šéf protokolu Forejt.

Skandál kolem státního vyznamenání pro Jiřího Bradyho, pozdní příjezd na pohřeb slovenského prezidenta Michala Kováče a následné výmluvy. Za tímto a dalšími problémy, které museli nedávno vysvětlovat prezident Miloš Zeman a jeho mluvčí Jiří Ovčáček, může být jednoduchý důvod: hradní tým nefunguje, jak by měl.

O napjaté atmosféře v nejbližším okolí prezidenta mluví několik zdrojů. „Na jedné straně je poradce Martin Nejedlý s kancléřem Vratislavem Mynářem, na druhé šéf protokolu Jindřich Forejt. Komunikace mezi nimi nefunguje, nepředávají si základní informace,“popisuje jeden ze zaměstnanců hradní kanceláře.

Obě znepřátelené strany totiž soupeří o vliv na prezidenta. „Jsou to bohapusté pomluvy,“odmítá to Forejt. „Všichni jsme součástí administrativy prezidenta, pracujeme pro prezidenta a snažíme se, aby to fungovalo co nejlépe,“tvrdí. A kritiku svojí osoby nechce komentovat do té doby, dokud mu ji prý dotyční neřeknou do očí. Právě na Forejta přitom prezidentovi blízcí ukazují jako na zdroj problémů.

„Snaží se u prezidenta vytvořit dojem, že je nepostradatelný, takže si všechno stahuje pod sebe. Chová se přezíravě a arogantně, pak to dopadá, že se všechno řeší na poslední chvíli. Proto se pak stane, že prezident má v tropickém dni tiskovku v neklimatizované místnosti, přijede generální tajemník NATO a na Hradě visí vlajka OSN nebo se pozdě odletí na Kováčův pohřeb, i když prezident předtím neměl žádný program,“popisuje zdroj MF DNES.

Nikoho za Zemanem nepustí

Forejta Zeman „zdědil“po svém předchůdci Václavu Klausovi. A předcházela ho výtečná doporučení – Klaus o něm mluvil jako o nejlepším protokolistovi za sto let. Forejt pak z dobré výchozí pozice dokázal vytěžit maximum.

Do Zemanovy přízně se dostal už před třemi lety, kdy Nejedlý s Mynářem měli jiné starosti a na to, dělat společnost prezidentovi, jim nezbývalo mnoho času. To Forejt naopak se Zemanem trávil spoustu hodin na zámku v Lánech, sblížilo je společné téma: historie. A od té doby prezident na svého protokolistu nedá dopustit. K nelibosti Nejedlého s Mynářem.

„Tohle Forejt umí. Za Klause si dokázal vytvořit osobní vztah s jeho ženou Livií. Tehdejší hradní kancléř (Jiří) Weigl ho ale dokázal ukočírovat. Současný kancléř Mynář to nedokáže, jeho pozice je slabší. A tak se snaží udržet vliv tak, že k prezidentovi nepouští moc návštěv,“tvrdí jeden ze zaměstnanců hradní kanceláře.

O tom, že je k prezidentovi těžké se dostat, mluví několik svědků. „K Zemanovi nepouští nikoho. Dostanou se k němu jen lidé z nejužšího okruhu kolem Mynáře,“tvrdí bývalý ministr Zemanovy vlády s tím, že o tom rozhoduje především Nejedlý.

Narazil na to také donedávna místopředseda Senátu Zdeněk Škromach. „Když jsme se s Milošem Zemanem při různých příležitostech potkali, řekli jsme si, že se uvidíme. Trvalo to půl roku, než se mi podařilo se k němu dostat na setkání. Měl jsem pocit, že je snaha filtrovat mu, s kým se potkává a s kým ne,“popisuje Škromach. „Je to asi o způsobu práce protokolu, ale těžko říct, kdo je za to zodpovědný,“dodává.

A někteří pravidelní hosté u prezidenta mluví zase o naschválech. Třeba když jim na Hradě zruší pohodlný přístup a musí procházet bezpečnostní kontrolou jako všichni ostatní. Zeman proto podle hradních zdrojů žije „jako ve skleníku“. Když prezidentovi někdo naznačí, že to v jeho týmu skřípe, Zeman to nebere vážně.

„Bez Forejta si protokol neumí představit. A Nejedlý s Mynářem jsou zase pro něho symbolem vyhrané prezidentské volby. Mynář do toho opakuje, že je štítem, který odráží útoky na prezidenta,“vysvětluje jeden z hradních zaměstnanců. Prezident za svým týmem stojí i z čistě lidského důvodu. „Když si na někoho zvykne, nechce to měnit,“říká zdroj blízký Hradu.

Zkusili Forejta vyšachovat

Změnu se tak před časem pokusili vyprovokovat prezidentovi podřízení. Odnést to měl Forejt.

Na jeho odbor náhle přišla kontrola hospodaření. A připravený byl i jeho nástupce, shodou okolností muž, který Forejta kdysi na Hrad ještě za dob Václava Havla přijímal jako stážistu – Miroslav Sklenář. Stal se oficiálně Forejtovým zástupcem, ve skutečnosti však bylo v plánu, že jeho místo převezme. Sklenář však v hradní vřavě nevydržel dlouho, Forejt se ve funkci udržel a Sklenář z Hradu odešel.

Nový muž na Hrad přichází i teď. Ředitele zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynka Kmoníčka, který se má stát velvyslancem v USA, nahradí zkušený diplomat Rudolf Jindrák. Jeho příchod na hradních chodbách budí opatrnou ostražitost: jde o bývalého velvyslance v Německu a poradce premiéra Bohuslava Sobotky, který s prezidentem nemá nejlepší vztah.

„Ale očekává se, že bude mít dost práce vyvažovat zahraniční politiku mezi zájmy Hradu, ministerstva zahraničí a vlády. Do vlivů na Hradě asi moc nezasáhne, protože bude plnit hlavně roli žehliče problémů, podobně jako Kmoníček a Ovčáček,“odhaduje jeden z prezidentových spolupracovníků.

A že je co žehlit. Pozdní příjezd na Kováčův pohřeb, za který podle několika svědectví může právě Forejt, se Hrad pokoušel vysvětlit nejdříve špatným počasím, pak neohleduplností dispečeřů z Řízení letového provozu. „Ovčáček to musel nějak omluvit, ale nečekal, že se Řízení letového provozu ozve a bude to zpochybňovat,“vysvětluje zdroj MF DNES, proč nakonec hradnímu mluvčímu nezbylo než se omluvit.

A nervozita na Hradě panovala i začátkem minulého týdne. Hradní zaměstnanci měli strach, aby předávání státních vyznamenání k 28. říjnu neskončilo nějakou ostudou. „Loni dostali někteří pozvánky s chybným oslovením, třeba místo paní tam bylo pane, mohl za to Forejt, nestíhal, pozvánky posílal pozdě,“tvrdí jeden z hradních zaměstnanců.

„Dopisy se rozesílají v řádu týdnů, určitě to neděláme 21. října. Písemné sdělení musí odejít v důstojné podobě,“odmítá to Forejt.

Skandál, který se rozpoutal, když ministr kultury Daniel Herman prohlásil, že jeho strýc a válečný vězeň Jiří Brady zřejmě nedostane státní vyznamenání, protože se ministr setkal s dalajlámou, však nečekal nikdo.

A že se Ovčáček, který vinu svaluje na „politické hry“ministra Hermana, má co ohánět, svědčí i program jeho dnešní plánované tiskové konference. Mimořádně ho přijde podpořit právě protokolista Forejt. S přispěním Vojtěcha Srnky

Foto: Shutterstock

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.