Učil se u Slima, teď chce ovládnout mediální byznys

MF DNES - - EKONOMIKA - Martin Petříček redaktor MF DNES

PRAHA Jde-li o mediální akvizice, nebojí se šéf amerického telekomunikačního obra AT&T Randall L. Stephenson (na snímku) jít do přímého střetu s antimonopolními žraloky. Sám ví, že jeho snaha o převzetí mediálního domu Time Warner za 85,4 miliardy dolarů (2,1 bilionu korun) může u regulátorů narazit. Přesto věří, že je přesvědčí.

Důvod, proč se šestapadesátiletý rodák z Oklahomy do rizikového obchodu – který se může dotknout i českého trhu – pouští, je nasnadě. „Pokud v tomto oboru dosáhnete úspor z rozsahu a dokážete ten složitý komplex dobře řídit, je to obrovská konkurenční výhoda,“vysvětluje.

Před americkými úřady to však nebude mít snadné. Oba prezidentští kandidáti už varovali, že je propojení producenta obsahu s jeho distributorem varující. A Donald Trump dokonce neváhal přijít s tím, že jako prezident by spojení firem zabránil.

Sám Stephenson se přitom už na akviziční frontě jednou spálil. To když chtěl v roce 2011 koupit konkurenční T-Mobile USA za 39 miliard dolarů. Antimonopolní úřad však u soudů spojení zablokoval. A pro AT&T nebyl neúspěch levný: firma musela zaplatit smluvní pokutu čtyři miliardy dolarů.

Stephenson připouští, že všechno nepůjde hladce. Počítá s tím, že se bude muset zavázat k poskytování programů, které Time Warner vytvoří, i dalším distributorům. Ale tvrdí, že vlastnictví producenta filmů a televizních pořadů pomůže firmě rychle reagovat. „Budeme moci inovovat rychleji a dostat služby na trh mnohem rychleji, pokud je budeme vlastnit,“říká.

Syn majitele velkovýkrmny dobytka vystudoval na oklahomské univerzitě účetnictví a těsně po studiích nastoupil do AT&T. V roce 1992 se v rámci firmy přesunul do Mexika, kde čtyři roky pracoval pro jednoho z nejbohatších lidí planety, telekomunikačního magnáta Carlose Slima.

Po návratu do Států začala jeho kariéra v AT&T strmě stoupat. Nejprve se stal finančním ředitelem, od roku 2007 vede celou firmu s více než 240 tisíci zaměstnanci. Poslední velkou akvizicí byla loňská koupě satelitního providera DirecTV.

Pokud dostane obří akvizice Time Warner zelenou od regulátorů, bude zajímavé sledovat i český mediální trh. Time Warner je totiž hlavním akcionářem CME, majitele televize Nova a dalších stanic v regionu. Čas od času se přitom objevují spekulace, že o nejsledovanější tuzemskou stanici usiluje některý z domácích oligarchů.

„Tato transakce spekulacím napomůže, ale dle mého názoru nebudou konkrétnější než v minulosti. Spíše to vidím tak, že v horizontu dvou let, tedy než bude transakce uzavřena, se nic měnit nebude,“říká analytik Cyrrus Tomáš Menčík.

Firmě se přitom v poslední době relativně daří, zbavila se částí, které jí nevydělávaly. „Provozní zisk společnosti CME roste poslední tři roky a letos má vykročeno k dalšímu růstu. Velký podíl na zlepšujících se výsledcích má kromě úspor zejména růst reklamních trhů v regionu,“říká analytik Patria Finance Václav Kmínek.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.