Židovské příběhy, památky a ti druzí

MF DNES - - NÁZORY - Luděk Navara spolupracovník MF DNES

Vlastně je to docela dobrá zpráva. V debatách kolem dramatického osudu Jiřího Bradyho, jeho židovského příběhu a jeho vyznamenávání nevyznamenávání (měl to vyznamenání mimochodem dostat už dávno) zanikla docela nenápadná informace, že bývalá fabrika Oskara Schindlera v Brněnci na Svitavsku je prohlášena kulturní památkou. Rozhodnutí ještě není pravomocné, ale snad ten záměr nic nepokazí.

Ano, je to ta fabrika, do níž Oskar Schindler na konci války odvezl Židy z Polska, Židy, kteří pro něj pracovali a kteří mu také pomáhali tu továrnu řídit, protože on sám to moc neuměl. Navíc to samozřejmě nebyla Schindlerova fabrika, ale továrna, která patřila moravské židovské rodině Löw-Beerových, jíž to nacisté sprostě sebrali a Schindler si ji jen tak zabral. Tak to prostě bylo, možná tedy trošku jinak, než si pamatují ti, kteří viděli legendární film Schindlerův seznam. Každopádně ty stovky Židů z Brněnce by jinak skončily v Osvětimi, takže stojí za to si tu minulost připomínat a zápis továrny na seznam kulturních památek je jen logický.

Protože: máte tu pamětníky, jejichž vzpomínky nic nenahradí, ale kdo nahradí je (tedy ty pamětníky), až oni tu nebudou?

Přijde totiž čas, kdy se budeme muset spolehnout výhradně na muzea, expozice, památníky, výstavy, filmy, knihy, záznamy, internetové stránky a vše, co nám tu minulost přiblíží nebo zprostředkuje vzpomínky, ale už jen z druhé ruky. Znáte to; není lepší nepoužité zboží? Ale bude jiné? Ostatně i ta fabrika v Brněnci už je zčásti zbouraná. Snad se navzdory tomu podaří vybudovat z toho zbytku muzeum, stejně jako bude velmi dobře, když se podaří vybudovat důstojný památník obětem transportů na nádraží v Praze-Bubnech, odkud za války odjížděly vlaky s židovskými vězni kamsi pryč a už nepřijížděly zpátky.

Teď je totiž ta pravá chvíle přesměrovat zájem veřejnosti od pamětníků k místům paměti. Vůbec nejde jen o ta židovská. Už se přestavuje na muzeum cikánský tábor v Hodoníně u Kunštátu a jedná se o odprodeji vepřína v Letech u Písku. Z obou míst také odjížděly smutné transporty. Ale nejde jen o válku a holokaust. Totéž se týká i dějin komunistické totality.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.