Místo řádu od Zemana klíč od Krnáčové

MF DNES - - PRAHA -

Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) se rozhodla udělit Jiřímu Bradymu Klíč primátora hlavního města Prahy.

Reaguje tak na skutečnost, že mu prezident Miloš Zeman neudělí Řád T. G. Masaryka. „Když si lidí jako on neváží na Hradě, tak si jich budeme vážit aspoň v Praze,“uvedla primátorka na svých soukromých internetových stránkách. Málokdo si dle ní zaslouží ocenění za celoživotní odvahu a práci jako právě Brady. Připomněla, že přežil koncentrační tábory v Terezíně a Osvětimi a záhy musel prchnout před komunisty do Kanady. Celý život pomáhal emigrantům, hájil lidská práva a upozorňoval na hrůzy holokaustu.

Krnáčová odsoudila zejména skutečnost, že se Brady stává předmětem politického boje o to, jestli si mají čeští politici třást rukou s čínským prezidentem, nebo dalajlámou. „Samozřejmě že se mohou stýkat, s kým chtějí. Naštěstí už totiž u nás máme zase demokracii, takže odtud nikdo nemusí utíkat jako pan Brady,“uvedla.

Jiří Brady měl totiž od prezidenta Zemana údajně dostat Řád T. G. Masaryka, nakonec se tak ale nestane. Podle jeho synovce a ministra kultury Daniela Hermana je to trest za to, že se Herman minulý týden setkal s dalajlámou. Prezident se k záležitosti nevyjádřil, jeho tiskový mluvčí Jiří Ovčáček však vytrvale zpochybňuje, že Brady vůbec kdy na seznamu oceněných byl.

Proti primátorčinu gestu Ovčáček nic nenamítá. „Není důvodu takový krok kritizovat. Je mi nesmírně líto, že se pan Brady stal obětí nízké politické hry ministra Hermana,“uvedl na dotaz MF DNES.

Mimochodem Praha pod vedením Krnáčové letos v únoru schválila partnerskou dohodu s Pekingem, která svou servilností a zdůrazňováním územní celistvosti Číny není daleko od prohlášení ústavních činitelů v reakci na Hermanovu schůzku s dalajlámou.

Brady by měl „klíč od Prahy“obdržet ve středu v Brožíkově síni Staroměstské radnice. Mimo to ho chce ocenit i Univerzita Palackého nebo město Brno.

Klíč primátora Prahy již v minulosti získal například Bill Gates a předávají si jej mezi sebou i fotbalisté Sparty a Slavie, podle toho, kdo zrovna zvítězí v derby. (hel)

Foto: Dan Materna, MAFRA

Ocenění od Prahy Jiří Brady přiletěl v neděli do Prahy. Ve středu dostane klíč od hlavního města.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.