Pražané nahlédnou do zákulisí rekonstrukce

MF DNES - - PRAHA - — Simona Svobodová

Malostranský hřbitov je místo posledního odpočinku chudého měšťanstva i významných osobností. Svůj náhrobek zde má i Anička Degenová, takzvaná Svatá holčička. Dívka, která podle legendy nikdy neplakala, všemu vyhověla a každému pomáhala. Jednoho dne však pozorovala z okna bouřku a upustila panenku, kterou chtěla darovat chudé kamarádce. Natáhla se po ní a už jí nebylo pomoci.

Do historie a rekonstrukce Malostranského hřbitova mohou od včerejška do 27. listopadu nahlédnout návštěvníci smíchovské Galerie Portheimka. Výstava se pořádá k příležitosti uskutečněné rekonstrukce a nedávného znovuotevření. Lidé zde mohou vidět poprvé vystavené fotografie i funerální plastiky významných sochařů, které zdobí pohřebiště. Správa hřbitovů Malostranský hřbitov uzavřela v polovině 80. let 19. století. Pohřebiště od té doby bojuje o svou existenci.

„Snažíme se Malostranský hřbitov představit jako stále živé místo. Jsme tedy moc rádi, že i naše generace uhájila nárok na jeho další bytí,“dodává předsedkyně Spolku Malostranský hřbitov Alena Lehnerová. Hřbitov se uzavřel v roce 2001. Aby neupadl v zapomnění, byli správci nuceni provést rozsáhlé opravy. O rekonstrukci za dvacet jedna milionů korun se postarala Správa pražských hřbitovů s využitím evropských fondů. Správci zřídili

zázemí pro pracovníky, veřejné osvětlení, kamerový systém a u stromů provedli odborníci bezpečnostní a zdravotní řezy. Restaurátoři opravili náhrobky a i cesty získaly novou podobu. Hřbitov dostal vybavení v podobě desítek laviček a odpadkových košů. V polovině června byl připraven na znovuotevření pro veřejnost. Lidem se tím zpřístupnil důstojný prostor pro pietní návštěvy, kulturní akce i vlastivědné exkurze.

Areál hřbitova je významnou památkou z hlediska estetického, ale i umělecko-historického. Kromě toho, že je zde pohřbeno mnoho významných osobností, hřbitov také inspiroval umělce, jako jsou Jakub Arbes, Jiří Karásek ze Lvovic, František Kožík či Jan Neruda.

Malostranský hřbitov je zajímavý také tím, že spojuje náhrobky aristokracie, umělců, podnikatelů, ale i lidí z chudých vrstev. Nejnavštěvovanější částí hřbitova je náhrobek zmíněné Svaté holčičky, ke kterému nosí děti papírky se svými přáními. Právě Svatá holčička inspirovala Františka Kožíka k napsání stejnojmenné knihy.

Výstava Malostranský hřbitov – Příběh zapomenuté památky bude otevřena každý den kromě pondělí od jedné hodiny do šesti hodin odpoledne. Vstupné se pohybuje mezi dvaceti až šedesáti korunami. Výstavu v Galerii Portheimka budou v neděli doprovázet dušičkové vycházky s průvodci. Začnou ve dvě hodiny odpoledne a ve čtyři hodiny bude zdarma připravena komentovaná vycházka za svitu svíček.

2x foto: Spolek Malostranský hřbitov Potom Část poničených náhrobků na Malostranském hřbitově již restaurátoři opravili, do dalších se ještě pustí.

Předtím Vstup na chátrající a vandaly poničený hřbitov byl od roku 2001 zakázán.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.