Chřipka se blíží. A lidé stále více sázejí na homeopatika

Epidemie vypukne v prosinci, Češi věří „alternativní léčbě“.

MF DNES - - FRONT PAGE - Iva Bezděková reportérka MF DNES

Lidí, kteří chtějí bojovat s chřipkou jinými léky než Paralenem či Ibuprofenem, přibývá. Za posledních patnáct let počet prodaných balení homeopatik vzrostl o více než 50 procent. „Pacienti nejčastěji užívají homeopatika na obtíže spojené s běžnými virózami,“uvádí Aleš Krebs, viceprezident České lékárnické komory.

Lékaři i chemici nad těmito zprávami nevěřícně kroutí hlavou, léčivý účinek homeopatik totiž věda neprokázala. Homeopatické léky na léčbu chřipky, například známý přípravek Oscillococcinum, obsahují podle příbalového letáku cukr a extrémně malé množství kachních vnitřností. Podle homeopatů stojí účinnost těchto léků na takzvané paměti vody, která se extrémním ředěním látky zvyšuje. To chemici považují za nesmysl. „Žádná taková vlastnost vody nebyla prokázána. Za normálních teplot není voda schopná udržet substance v původním stavu,“říká vedoucí Ústavu anorganické chemie VŠCHT David Sedmidubský.

Pacienti však nedají na homeopatika proti chřipce dopustit. Svědčí o tom i fakt, že lék Oscillococcinum se prodává ve světě už skoro 70 let.

Pacienti, kterým klasická léčba nepomohla, na ni nedají dopustit. Většina lékařů naopak poukazuje na to, že vědecké důkazy pro účinnost této metody chybějí. Řeč je o homeopatii, která si v posledních letech získává stále více příznivců. Zisky firem, které homeopatika vyrábějí, rostou. Loni si Češi koupili homeopatika za více než 170 milionů korun, což je o 10 procent více než rok předtím. Za posledních patnáct let počet prodaných balení těchto léků vzrostl o více než 50 procent.

„Homeopatika jsou perfektní léky. Výroba je za babku, prodej za 60 korun. Nedají se padělat, protože padělky mají stejnou účinnost jako originál. Dokud se to pacient nedozví,“smějí se lékaři rostoucímu zájmu o homeopatii v diskusích na odborných serverech. Legraci z homeopatie si dělá i předseda České lékařské společnosti, internista Štěpán Svačina: „Lékař může použít v psychoterapeutických postupech i placebo a je celkem jedno, zda je to homeopatie, či skákání po jedné noze.“

Tam, kde končí klasická léčba

Svůj názor na homeopatika opírají lékaři o studie, které účinnost této léčby zpochybňují. Například loni zveřejnily australské zdravotnické úřady výsledky rozsáhlého výzkumu, který prověřoval 225 studií. Sledovaly účinek homeopatie na 55 typech nemocí a obtíží, včetně bolestí svalů, poruch spánku, artritidy nebo průjmu u dětí. Šlo o takzvané dvojitě zaslepené studie. Přeloženo do češtiny – výzkumníci vybírali pacienty náhodně a porovnávali účinky homeopatik a placeba, přičemž ani jedna skupiny nevěděla, zda užívá homeopatikum, nebo placebo. Výsledek – homeopatika neměla ve většině případů lepší účinek než placebo.

Homeopaté však poukazují na to, že pacientům častokrát klasická medicína nepomůže a úlevu najdou až v medicíně alternativní. „Mám ve své ordinaci pětačtyřicetiletého pacienta z Prahy, který trpěl několik let silnými bolestmi kloubů,“vypráví Petr Zachariáš, který vede kurzy homeopatie. „Lékaři mu našli Bechtěrevovu nemoc, která způsobuje postupné tuhnutí kostí a svalů v těle. Několik let užíval kortikoidy, ale bez úspěchu. Poté, co se začal léčit homeopatiky, zlepšil se krevní obraz pacienta a jeho potíže výrazně ustoupily,“uvádí s tím, že počet lidí, kteří se chtějí homeopatií živit, se rok od roku zvyšuje. „Zájem o toto vzdělání mezi veřejností roste,“říká homeopat. Zvýšenou poptávku po homeopatii potvrzují také firmy, které tyto léky vyrábějí: „Společnost Boiron zaznamenává stále větší zájem o své přípravky ze strany pacientů, lékařů i lékárníků. Za posledních pět let roste obrat společnosti v průměru o 10 procent meziročně,“říká Leona Mejzrová z této firmy. Mezi nejúspěšnější produkty, které firma vyrábí, patří homeopatikum proti chřipce Oscillococcinum. Známý americký lékař a kritik alternativní medicíny Stephen Barret na svých webových stránkách popisuje složení tohoto výrobku. „Aktivní látka tohoto léku je připravována z malého množství jater a srdcí čerstvě zabitých kachen. Výsledný roztok je filtrován a několikanásobně ředěn, na závěr jsou jím napouštěny cukrové granule,“uvádí lékař. Při speciálním ředění poměrem „200C“připadá teoreticky na jednu molekulu z kachních jater 10400 molekul vody. „To je mnohem více, než je atomů ve známém vesmíru,“říká. Firma, která lék vyrábí, ale namítá, že i klasické léky fungují, aniž by lékaři věděli, na jakém principu. „Příkladem je acylpyrin. Ten se úspěšně používá už od poloviny 19. století, ale mechanismus jeho účinku byl objasněn až v roce 1971 a objevitel za to dostal Nobelovu cenu. Do doby tohoto objevu se lék používal bez znalosti mechanismu svého účinku,“poukazuje společnost Boiron. Podobný názor má i homeopat Petr Zachariáš: „Přestože pacienti obecně věří lékařům, nemají často s konvenční léčbou tak dobrou zkušenost jako s homeopatií, zejména u chronických nemocí.“

Nečekat zázraky

Lékaři upozorňují, že je důležité, aby homeopaté nevyvolávali u pacientů očekávání, která nejsou schopni splnit. „Pokud jde o poruchy spánku a stavy úzkosti, nemusí to tolik vadit. Horší je, když se alternativní medicína pouští i do závažných onemocnění, kde pacienty zpravidla odvádí od účinné léčby. Oficiálně vždy představitelé alternativní medicíny tvrdí, že si na to dávají pozor, realita je však bohužel pro pacienty velmi odlišná,“upozorňuje Vladimír Tesař, přednosta Kliniky nefrologie 1. LF UK v Praze. „Zastánci homeopatie často argumentují spiknutím lékařů s farmaceutickými firmami, sami ale rozhodně své postupy nenabízejí altruisticky zadarmo,“dodává lékař.

Vstupní vyšetření v homeopatických poradnách se většinou pohybuje od 100 do 3 000 korun. Za každé další vyšetření zaplatí pacient kolem 800–1 000 korun.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.