Rittig chtěl omluvu a sto tisíc. Nedostane nic, rozhodl soud

MF DNES - - Z DOMOVA -

Známý lobbista Ivo Rittig se omluvy za tvrzení, že stál za Amun.Re (společností s kriminálním pozadím), nedočká. Rozhodl o tom Vrchní soud v Praze. Rittig se ohradil proti výrokům, které se objevily v pořadu Otázky Václava Moravce, kde o tématu diskutovali šéf protikorupční policie Tomáš Martinec a ředitel Transparency International David Ondráčka. Právě Transparency Rittig zažaloval.

Omluva podle požadavků lobbisty měla být zveřejněna v České televizi a v Hospodářských novinách. Dále požadoval 100 tisíc korun za způsobenou osobní újmu. Předsedkyně odvolacího senátu Milena Opatrná však potvrdila dřívější verdikt městského soudu, který žalobu zamítl. Rozhodnutí je pravomocné. Podle Opatrné není možné vinit Transparency International za to, o čem se v pořadu mluvilo.

„Soud dospěl k nesprávným skutkovým zjištěním,“uvedl Rittigův právní zástupce Vladislav Jirka k tomu, proč se lobbista vůbec odvolával. Spojení Rittiga se společností Amun.Re je podle něho chybné. „Když žalovaná strana taková tvrzení šíří, měla by být schopna je dokázat, což se nestalo,“řekl. Společnost Amun.Re podle Lidových novin prodala elektrárenskému gigantu ČEZ obří solární elektrárny u Ralska a Mimoně až za pět miliard korun: o miliardu dráž, než byla běžná výkupní cena.

Ivo Rittig v minulosti podal i další podobné žaloby, kterými se domáhá omluvy a případně finanční kompenzace za tvrzení, která jsou podle něj nepravdivá a poškodila ho. Úspěšný byl v případě, kdy ho reportáž ČT spojila se zlatem zabaveným po razii na Úřadu vlády.

Rittig je v současné době stíhán v kauze údajného úniku informací z tajné zprávy Bezpečnostní informační služby určené premiérovi. Podle žalobců získal utajovaná data s pomocí ředitelky kanceláře premiéra Jany Nečasové, tehdy Nagyové, a dalších dvou lidí. (ČTK, voj)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.