70

MF DNES - - Z DOMOVA -

Zaplať dva tisíce eur, nebo se do Česka nedostaneš. Právě takovou větu slýchají čím dál častěji Ukrajinci, kteří chtějí v tuzemsku pracovat. Hospodářské komoře a Českým firmám proto dochází trpělivost.

Poptávka po ukrajinské pracovní síle ze strany českých podnikatelů strmě stoupá. Jenomže dlouhodobé vízum dostane podle údajů ministerstva zahraničí od české ambasády o 90 procent méně Ukrajinců než v roce 2007. České firmy tak narážejí na problém.

Většina z nich musí k tomu všemu zaplatit za ukrajinské zaměstnance peníze navíc – výpalné prostředníkům. „Jde o průšvih jako hrom. Ale nikdo s tím nechce nic dělat,“řekl MF DNES lidovecký poslanec Ludvík Hovorka. Viceprezidentka Hospodářské komory Irena Bartoňová Pálková hovoří otevřeně o propracované mafiánské síti.

Zaplať za termín

Aby mohli Ukrajinci o vízum zažádat, musí se nejprve zaregistrovat v elektronickém systému českého resortu ministerstva zahraničí — VisaPointu. Ten přiděluje uchazečům o vízum termíny na ambasádě v Kyjevě či Lvově. Tato schůzka je ve vyřizování pracovního povolení (zaměstnanecké karty) naprosto klíčová. „Jenže VisaPoint dlouhodobě nefunguje. Termíny jsou měsíce dopředu zablokované. Naopak fungují prostředníci. Takže desítky tisíc Ukrajinců v posledních letech na volný termín čekají marně a ke

chybí v českém průmyslu podle analýzy Asociace exportérů. schůzce na ambasádě se dostanou jen tehdy, když prostředníkům zaplatí,“popisuje problém Hovorka.

Poslancovy zkušenosti potvrzuje Bezpečnostní informační služba. Podle jejích dřívějších zpráv napadli český elektronický systém na udělování víz hackeři. To mělo za následek, že řádně si zaregistrovat termín prakticky nelze. Tedy pokud dotyčný Ukrajinec nezaplatí výpalné.

„Chcete-li si coby Ukrajinec sjednat schůzku na konzulátu kvůli vízu, musíte zaplatit výpalné,“potvrzuje J. K., jednatel středně velké prostějovské firmy. Ta se uchází na Ukrajině o švadleny. „Do VisaPointu se nelze zaregistrovat. Před konzulátem ve Lvově čeká černý mercedes, tam se výpalné vybírá. Částky jsou od 900 do 2 000 tisíc eur.“Podle vicekonzula Pavla Valovského z konzulátu ve Lvově je všechno v pořádku. „Registrace vyžaduje trpělivost. Příznivější informaci vám, bohužel, nemohu poskytnout,“sdělil.

Podle ministerstva zahraničí je z hlediska českého práva takový nešvar nenapadnutelný: prostředník poskytuje službu, kterou Ukrajinci chtějí, a poskytuje ji za branami ambasády. Česka se to tudíž netýká. „Registrace jiné osoby za úplatu do systému VisaPoint není porušením české legislativy,“stojí ve vyjádření resortu.

To, že problém s vízy trápí stále více podnikatelů, potvrzuje také ministr financí Andrej Babiš (ANO). Jak uvedl, chce se jím co nejdříve zabývat.

Ministerstvo zahraničí naposledy letos na jaře posílilo kancelář v ukrajinském Lvově o pět pracovníků k vyřizování víz. Podle Hospodářské komory to situaci ani zdaleka vyřešit nepomohlo.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.