Třetina Ukrajinců chce žít v zahraničí

MF DNES - - ZE SVĚTA - Ladislav Kryzánek redaktor MF DNES

Turisté, podnikatelé i vládní delegace mají po návštěvě Číny často pocit, že komunismus je tam už jen jakousi trpěnou fasádou, a připadají si jak na Západě. Občerstvení McDonald’s na každém rohu a honosné mrakodrapy však ještě neznamenají, že země dosáhla nějakého pokroku směrem ke svobodné společnosti.

Naopak, čím dál autoritářštější Si Ťin-pching, prezident a předseda vládnoucí komunistické strany v jedné osobě, od svého nástupu na konci roku 2012 utahuje šrouby a svými praktickými kroky křísí ducha Mao Ce-tunga.

Čína je uvnitř stále rudá. A vypadá to, že bude ještě rudější.

„Si Ťin-pching usiluje o obnovu silné komunistické strany, velmi disciplinované strany, která by nepostrádala určité ideály a přesvědčení,“uvedl v listu The Christian Science Monitor Joseph Fewsmith, profesor Bostonské univerzity, který se specializuje na elitní čínské politiky. „Snaží se proměnit komunistickou stranu v sílu, která bude reagovat na příkazy z Pekingu, a to zejména na jeho vlastní.“

Byť se vůdce Si na někdejšího velkého Třicet procent Ukrajinců by chtělo natrvalo vycestovat ze země a usadit se v zahraničí. Vyplývá to z průzkumu, o němž informovala agentura Interfax. Více než polovina z nich chce v cizině hledat lepší životní podmínky a třetina je odhodlána cestovat za prací. Krátkodobě by chtělo za výdělkem do zahraničí vycestovat 40 procent obyvatel Ukrajiny. Mezi trojicí zemí, které pro vycestování připadají nejvíc v úvahu, jmenuje Interfax Polsko, Maďarsko a Českou republiku. (ČTK) prošetřují postoje mocných úředníků a před jejich podřízenými je plísní za nedostatek zápalu a politické rozhodnosti. A v první řadě – vyžadují absolutní a neochvějnou oddanost vůči prezidentovi Si Ťin-pchingovi a straně.

Jsou všemocní, všudypřítomní a nekompromisní. Jsou jako bozi. Rádi prý nutí vysoce postavené úředníky k „pokání“.

Výše zmíněnou komisi vede horlivý Wang Čchi-šan, člen stálého výboru politbyra (nejmocnější orgán země) a dlouholetý spojenec Si Ťin-pchinga. Do jeho agendy spadá rovněž vyšetřování přestupků a korupce stranických kádrů, což často slouží jako nástroj k vyhazovu či k zastrašení politických oponentů. Jak napsal list The New York Times, v poslední době se komise mění v jakéhosi strach nahánějícího politického inkvizitora, který šetří oddanost kádrů vůči prezidentovi a jeho agendě. Stává se jakýmsi vymahačem absolutní poslušnosti.

Před námi se každý opotí

kádry, že před jeho komisí se „každý opotí a bude se červenat“.

„Už to není jen o boji s korupcí,“řekl pro The New York Times expert na Čínu Jeremy Wallace.

Kampaň se zdá načasovaná tak, aby maximálně posílila moc Si Ťin-pchinga, což by mu zajistilo bezproblémové vůdcovství na dalších pět let. O tom, že se tak stane, dnes prakticky nikdo nepochybuje. Spíše se spekuluje, že Si – který už zřetelně opustil základní princip kolektivního vedení prosazovaný reformátorem Teng Siao-pchingem – hledá možnosti, jak v čele země setrvat i po uplynutí dvou pětiletých období, kdy tradičně přichází nový vůdce.

Foto: Profimedia.cz

Prezident Si Ťin-pching (stojící uprostřed) si užívá skandovaného potlesku čínských poslanců.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.