Kotlebovy hlídky má vytlačit ze slovenských vlaků nový zákon

MF DNES - - ZE SVĚTA - — Tomáš Lébr

kormidelníka (a jednoho z největších masových vrahů historie) přímo neodvolává, staré praktiky, které oživil, si s těmi z temných Maových dob v ničem nezadají.

„Celá strana musí zabezpečit autoritu stranického centra,“zní direktiva Si Ťin-pchinga.

Vyžadují absolutní oddanost

Nová politická „móda“doprovázející mocenský vzestup Ústřední disciplinární komise komunistické strany z poslední doby je toho zřejmým dokladem. Její vyšetřovatelé pod pláštíkem boje s korupcí stále častěji navštěvují vysoké vládní úřady a zasedací místnosti velkých firem,

Slovenský parlament včera schválil zákon, kterým chce vláda vytlačit z vlaků hlídky organizované extrémně nacionalistickým uskupením Kotleba – Lidová strana Naše Slovensko (LSNS).

Nasazení vlastních hlídek do vlaků letos na jaře strana předsedy Banskobystrického kraje Mariana Kotleby zdůvodnila snahou o zvýšení bezpečnosti po incidentu, kdy mladík v jednom z vlaků zaútočil na ženu.

LSNS pak tento měsíc informovala, že její hlídky od letošního dubna uskutečnily téměř 250 jízd.

S tím už však bude nejspíš brzy konec. Od příštího roku, až schválený zákon podle předpokladů podepíše prezident, bude dohled nad pořádkem a ochranou cestujících ve vlacích a na nádražích moci vykonávat pouze policie nebo osoby, které určí dopravce či provozovatel železniční infrastruktury. „Nikdo nemůže v tomto státě nahrazovat policii ani se tak tvářit,“řekla v parlamentu slovenská ministryně spravedlnosti Lucia Žitňanská.

„Budeme pachatele zadržovat“

Kotlebova strana zakoupila pro členy hlídek celoroční jízdenky do vlaků státního dopravce Železničná spoločnosť Slovensko. Ti pak cestovali jako běžní pasažéři a byli oblečeni v tričku s logem LSNS.

Kotleba tehdy mimo jiné na jaře uvedl, že členové vytvářených trojčlenných hlídek mají být speciálně vycvičení muži, odolní vůči stresu a fyzicky zdatní. „Když to bude nutné ve smyslu zákona, do příchodu policie pachatele zadrží,“načrtl svou představu.

Státní dopravce ještě v létě změnil přepravní řád, kterým zakázal bez svého souhlasu vykonávat ve vlacích například politickou agitaci. LSNS na to zareagovala oznámením, že hlídky nasadí do dalších regionů.

Společnost RegioJet českého podnikatele Radima Jančury, která na Slovensku rovněž provozuje své vlaky, zase varovala, že členy hlídek vyzve, aby usedli na určená místa ve vlaku, nebo budou muset vlak opustit.

Kotlebova LSNS se stala největším překvapením březnových parlamentních voleb, ve kterých dostala

Podle čínských zdrojů prý Ústřední disciplinární komise hraje dokonce roli při prosazování ekonomické politiky Si Ťin-pchinga, včetně snahy o omezení nadprodukce uhlí, oceli a dalších průmyslových výrobků.

Wang Čchi-šan prý veřejně varoval osm procent hlasů a ve 150členné Sněmovně nakonec obsadila 14 křesel.

Proti samozvaným ochráncům se od samého počátku Kotlebovy „iniciativy“stavěla řada poslanců.

„K selháním dochází i na úrovni soudců, tak co teď? Marian Kotleba bude mít vlastní soudce? Já jsem proti tomu a očekávám, že stát si v tom udělá pořádek,“citoval například server tvnoviny.sk europoslance Richarda Sulíka.

Hlídky do vybraných vlaků na Slovensku dlouhodobě nasazuje policie. Podle posledních zveřejněných statistik počet trestných činů na železnici v uplynulých čtyřech letech klesl o pětinu.

Foto: MAFRA – František Vlček

Nic než národ Marian Kotleba se svou ostře nacionalistickou stranou v březnu překvapivě silně uspěl ve volbách.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.