Razie v pěti německých zemích proti Čečencům

MF DNES - - ZE SVĚTA -

Německá policie včera podnikla razie kvůli podezření z financování terorismu v pěti spolkových zemích. Za účasti speciálních jednotek prohledala celkem 12 bytů a jednu ubytovnu.

Rozsáhlý zátah, kterého se zúčastnilo na 400 policistů, se dotkl Durynska, Hamburku, Severního Porýní – Vestfálska, Saska a Bavorska. Důvodem bylo podle televizní a rozhlasové stanice MDR podezření z financování islamistického terorismu, konkrétní útok však podle vyšetřovatelů nehrozil.

Podle durynského ministra vnitra Holgera Poppenhägera zásah směřoval proti 14 Čečencům, kteří mají ruské občanství. Jedenáct mužů

„Prohánění kádrů“není první kampaň, kterou Si rozpoutal. Počátkem roku se osobně zasadil o obnovu ideologické kontroly ve sdělovacích prostředcích pod heslem „média se musí jmenovat Strana“. Média se tak opět rychle vracejí do své původní role partajní služky.

Nový čínský člověk

Zdálo by se, že přísný zrak čínského vůdce se zahleděl pouze na mocné stranické papaláše a že běžný Číňan je z obliga. Omyl. I on se už brzy dočká, ani na něho režim nezapomněl. Jak nedávno obsáhle popisoval deník The Washington Post, od roku 2020 se chystá zavedení bodového systému, který každého Číňana komplexně ohodnotí, včetně jeho politického smýšlení. A podle počtu dosažených bodů se pak k němu bude chovat. George Orwell by se jistě zaradoval.

Znalci čínských poměrů soudí, že v pozadí drsného vynucování si věrnosti se mimo jiné skrývá strach, noční můra všech čínských vůdců, aby komunistická strana nezkolabovala v sovětském stylu.

Objevují se však také hlasy, že Si Ťin-pching napjal totalitářskou strunu až příliš. „Prohlubuje to rivalitu mezi ním a jeho politickými odpůrci, řada straníků se mu odcizila,“soudí třeba singapurský expert na čínskou politiku Chuang Ťing.

Značná centralizace moci v rukou jednoho člověka, neustálé kontroly a nové a nové výzvy k poslušnosti, to všechno má také špatný vliv na morálku vládních úředníků. Jsou opatrní a bojí se riskovat. Všimla si toho už i státní média.

„Od loňska se naše politika stala velice úzkostlivou, prosáklou strachem a prezident Si čelí pasivnímu odporu po celé zemi,“řekl pekingský politolog Ťin Cchan-žung listu The New York Times. „Mezi místními elitami se šíří nečinnost. Nikdo neoponuje, ale nikdo také nic nedělá.“ a tři ženy ve věku 21 až 31 let se v Německu uchází o azyl, rozhodnuto o něm ještě nebylo.

Durynská policie na podezřelé přišla při vyšetřování osmadvacetiletého Čečence s ruským pasem, který se podle ní chtěl připojit v Sýrii k takzvanému Islámskému státu.

Činnost Čečence, který je jedním ze 14 podezřelých, policie sledovala už rok. Včera ho ve městě Suhl na jihu Durynska zadržela, po výslechu ho však zase propustila.

Podle německých statistik požádalo v první polovině roku v zemi o azyl celkem 5 277 ruských občanů. Podle úřadů se předpokládá, že více než dvě třetiny z nich pocházejí právě z Čečenska. (ČTK, Reuters)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.