V Německu sčítají činy tamního Ku-klux-klanu

MF DNES - - ZE SVĚTA -

V Německu působí čtyři aktivní skupiny rasistické organizace Ku-klux-klan. Na dotaz poslanců ze strany Levice to podle deníku Süddeutsche Zeitung uvedla německá vláda. Ku-klux-klan je v Německu aktivní s přestávkami od 20. let minulého století. Letos v květnu se jím znovu zabývala centrála pro boj s extremismem a terorismem, když vyšetřovala pálení kříže spojené s ukazováním nacistických vlajek.

I přes nízký počet členů představuje Ku-klux-klan podle Levice vážné nebezpečí. Süddeutsche Zeitung uvedl, že se k organizaci za poslední (zah) desítky let váže několik vražd nebo pokusů o vraždu. V roce 1992 se v Braniborsku pravicová skupina, která rytmicky opakovala „Ku-klux-klan“, pokusila zabít Afričana. O několik měsíců později zavraždil člen Ku-klux-klanu bezdomovce v Berlíně.

Německé úřady zaznamenaly od roku 2001 celkem 68 trestných činů, u nichž vidí vztah ke Ku-klux-klanu. Dvou setkání organizace se podle vyšetřovatelů zúčastnila i Beate Zschäpeová, jejíž skupina Národněsocialistické podzemí (NSU) zavraždila deset lidí. (ČTK)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.