Operátoři se dělí o sítě. Brusel se na to podívá

MF DNES - - EKONOMIKA - Jan Matura redaktor iDNES.cz

Na českém trhu působí tři mobilní operátoři s vlastní celorepublikovou sítí. Dva největší, tedy O2 a T-Mobile, své sítě sdílejí a to se nelíbí třetímu v řadě, Vodafonu. Právě jeho stížnost začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, o rok později si však případ vyžádala Evropská komise. Ta s vyšetřováním začíná až nyní, tedy po více než roce a půl.

Komise oznámila, že bude zkoumat, zda spolupráce O2 a T-Mobilu neomezuje hospodářskou soutěž a nepoškozuje inovaci. „Dohoda o sdílení sítí mezi dvěma největšími operátory v České republice pokrývá celou oblast mobilních technologií a převážnou většinu území,“uvedla komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

Operátoři O2 a T-Mobile začali své sítě sdílet již v roce 2011, v současnosti se tato spolupráce vztahuje na všechny mobilní technologie (2G, 3G a 4G) a týká se celého území České republiky vyjma Prahy a Brna.

Sdílení šetří operátorům náklady, místo aby museli stavět kompletní infrastrukturu na celém území Česka, tak si území rozdělili a z každého vysílače obslouží zákazníky obou operátorů. V praxi tak O2 i T-Mobilu stačí pokrývat jen polovinu státu. Oba operátoři však mají vlastní základní infrastrukturu, sdílení se týká jen vysílací části sítě.

Sdílení podporujeme, ale...

To se logicky nelíbí Vodafonu, který má při budování infrastruktury oproti konkurentům výrazně vyšší náklady.

„Vodafone myšlenku sdílení sítí rozhodně podporuje, ale současně je přesvědčen, že specifická situace na českém trhu, především tržní postavení T-Mobilu a O2 (Cetinu) a způsob sdílení jejich sítí v České republice, poškozuje konkurenci, zpomaluje inovace a může zvýšit ceny služeb pro zákazníky,“uvedl generální ředitel společnosti Balesh Sharma.

Zahájení vyšetřování vítá i Český telekomunikační úřad. „Jsme rádi, že se šetření posunulo do další fáze, a doufáme, že brzy budeme znát jeho výsledek,“říká mluvčí ČTÚ Martin Drtina.

Případ je pro Evropskou komisi prioritní záležitostí. Komise bude zjišťovat, zda spolupráce mezi společnostmi O2 (respektive Cetin, který je síťovým dodavatelem O2) a T-Mobile nemá nepříznivý dopad na kvalitu stávající infrastruktury, a to zejména co se týče zavádění nových a budoucích technologií a na ně navázaných služeb, a není tak v rozporu s nařízením EU zakazujícím nekalé obchodní praktiky omezující hospodářskou soutěž.

Plus i pro přírodu

Sdílením sítí mezi O2 a T-Mobilem se původně zabýval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), stížnost na dohodu konkurentů k němu podal Vodafone v květnu 2014. Již tehdy pohrozil podáním stížnosti k Evropské komisi v případě, že by antimonopolní úřad nezačal věc v dohledné době prověřovat. Loni v květnu ÚOHS informoval o ukončení šetření, a to z důvodu, že si předání případu vyžádala Evropská komise.

Operátoři, kteří sítě sdílejí, vidí ve společné síti množství výhod. „Jsme přesvědčeni, že spolupráce v oblasti sdílení sítí neomezuje hospodářskou soutěž ani inovace, naopak přináší výhody koncovým zákazníkům,“uvedla tisková mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová. O2 zmiňuje i ekologické dopady, kdy v krajině nemusí být tolik vysílačů. Navíc uvádí, že ke sdílení sítí dochází v celé Evropě. „Sdílení je celoevropským trendem a potvrzují to obdobná partnerství ve Velké Británii, Švédsku či Francii,“říká mluvčí O2 Lucie Pecháčková.

Dva největší čeští operátoři sdílejí své sítě. Teď to prověří Evropská komise, bojí se o konkurenci a zavádění nových technologií.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.