Slovníček pojmů

MF DNES - - EKONOMIKA -

● – pravidelná stejně vysoká splátka. Skládá se z úroku a úmoru jistiny. V nejhorším případě pak nemovitost může prodat, a uspokojit tak svůj finanční nárok. Nejčastěji bývá zastavována financovaná nemovitost. Může to být ale i nemovitost, která není ve vašem vlastnictví – tedy pokud dá vlastník souhlas s jejím zastavením. Pokud by hodnota jedné nemovitosti byla nedostatečná, lze rovněž zastavit více nemovitostí najednou.

Úvěr od stavební spořitelny se vyplatí na rekonstrukci

Na bydlení se dá použít i úvěr od stavební spořitelny. Ten se ale v současné situaci vyplatí spíš jen pro nižší částky bez zástavy nemovitosti, tedy například na menší rekonstrukce. Takzvaný překlenovací úvěr můžete čerpat hned a slouží k překlenutí doby do přidělení klasického úvěru. Splácejí se jen úroky a klienti zároveň spoří na stavebním spoření, dokud nedostanou tzv. řádný úvěr. Na ten dosáhnou, když spoří alespoň dva roky a ušetří minimálně (zpravidla) 40 % z cílové částky.

Standardní úvěr pak klient může kdykoliv splatit nebo refinancovat. Výhodou je dopředu garantovaná a po celou dobu splácení neměnná úroková sazba.

Kvůli regulaci ČNB od letošního října platí, že maximální výše hypotéky je 95 % odhadní ceny nemovitosti. Od dubna 2017 to bude jen 90 %.

Foto: Shutterstock

Vlastní bydlení Výše splátek za hypotéku se téměř rovná částce, kterou zaplatíte za nájem cizího bytu. Proto čím dál víc lidí volí hypotéky, a tedy možnost bydlení ve vlastním bytě nebo domě.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.