Soud v USA souhlasí, VW zaplatí 14 miliard

MF DNES - - EKONOMIKA -

do propasti celou vítkovickou skupinu. V takovém případě by totiž bylo vítkovické vedení od rozhodování v krachující firmě odříznuto a rozhodování by převzal insolvenční správce, včetně finančních toků.

Což je problém, Vítkovice Power Engineering pojí těsné finanční vazby se sesterskými firmami v holdingu.

Jen firma Vítkovice Heavy Machinery, která patří stejně jako VPE k pilířům skupiny strojírenského magnáta Jana Světlíka, má podle informací kolujících mezi vítkovickými odboráři u VPE pohledávky ve výši 90 milionů korun.

Vedení už v půli října informovalo odbory, že dojde-li na konkurz VPE, podá představenstvo na sesterskou Heavy Machinery insolvenční návrh.

Celá vítkovická skupina čelí stále se prohlubující finanční krizi. „Je možné, že část zaměstnanců (VPE) bude muset zůstat doma na 60 až 80 procentech platu. Vítkovice mají zatím práci, ale ne vždy peníze na materiál. Odmítají a ruší se některé zakázky. Vedení informovalo i o tom, že se mohou v listopadu zpožďovat výplaty,“sdělil MF DNES zdroj z vítkovických odborů. Mluvčí Vítkovic Eva Kijonková tuto informaci odmítla. „Nic takového se nechystá, můžeme to naprosto vyloučit.“ Obnovitelné zdroje energie dosáhly loni významného milníku. Z hlediska instalovaného výkonu obnovitelné zdroje loni překonaly uhlí a staly se největším zdrojem energie na světě, uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Nově instalovaná kapacita obnovitelných zdrojů pak loni poprvé překonala nově instalovanou kapacitu elektráren na fosilní paliva. Ve skutečné výrobě elektřiny však zatím obnovitelné zdroje stále zaostávají. (ČTK) Americký federální soudce Charles Breyer schválil dohodu o urovnání Volkswagenu s americkými úřady a 475 000 majiteli naftových vozů automobilky kvůli skandálu s obcházením emisních testů v rekordní výši 14,7 miliardy USD (364,8 miliardy Kč). Volkswagen zahájí odkup svých vozů v polovině listopadu. Podle dohody uzavřené letos v červnu Volkswagen z celkové částky vydá více než deset miliard dolarů na odkup vozů s naftovým motorem, které byly vybaveny nelegálním softwarem pro manipulace s emisemi oxidů dusíků, a další kompenzace majitelům vozů. Zbývající peníze z částky německá automobilka poskytne na programy pro řešení otázky nadměrných emisí a na podporu zelených technologií v automobilovém průmyslu. (ČTK)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.