Republikáni versus demokraté, vzor 1881

MF DNES - - NÁZORY -

Když vidíme v televizi slovní přestřelky a vzájemné napadání se mezi politiky – jedno jestli mezi českými, nebo teď před volbami americkými – můžeme kroutit hlavami, souhlasit s jedním, druhým, či žádným, anebo to můžeme přepnout, případně rovnou vypnout. S vědomím, že to přežijí a příště se pohádají zase. Ne jako… tenkrát na Západě.

Dnes je to právě 135 let, co se v Tombstone na jihu Arizony odehrála nejslavnější přestřelka historie Divokého západu. Byla středa 26. října roku 1881. Kolem třetí odpoledne stanuly proti sobě na dvorku u Fremont Street dvě skupiny mužů. Na jedné straně strážci zákona – bratři Virgil, Morgan a Wyatt Earpovi – s pistolníkem Dokem Hollidayem, na straně druhé kovbojové a psanci Ike Clanton s bratrem Billym a Tom McLaury s bratrem Frankem. Neví se, kdo vystřelil první. Za půl minuty bylo po všem. Billy Clanton a McLauryovi byli mrtví, Virgil a Morgan Earpovi a Doc Holliday zraněni. Třicet sekund, třicet výstřelů, tři mrtví, tři zranění.

Takováhle story prostě musela zlákat westernové filmaře. Až od roku 1957, kdy John Sturges přivedl na plátna kin film Přestřelka u O. K. Corralu, se pro proslulý pistolnický souboj vžil právě tento název. I přesto, že střet se neodehrál u nájemní stáje O. K. Corral, ale o notný kousek dál.

Není důležité, jestli zfilmování tombstonského příběhu zvládl lépe režisér Ford, Sturges, či Kasdan. Pozoruhodnější je to, co předcházelo půlminutovému vyřizování účtů v městečku v Sonorské poušti. Jedním ze základů hlubokého nepřátelství mezi Earpovými a Clantonovými byla politika.

Volební bramboračka

V kampani před volbami šerifa arizonského okresu Pima v roce 1880 Wyatt Earp podporoval republikánského kandidáta Roberta T. Paula. A to přesto, že Earpa do funkce zástupce šerifa, který měl na starosti oblast Tombstone a východní část okresu Pima, jmenoval stávající šerif Charles A. Shibell, Paulův demokratický soupeř ve volbách. Shibella podporovali místní kovbojové včetně Clantonových. Favoritem byl Paul, v oblasti měli tou dobou republikáni značnou převahu. Wyatt Earp doufal, že po vítězství Paula bude pokračovat v práci zástupce šerifa. Jenomže volby skončily bramboračkou. Překvapivě vyhrál Shibell, o 58 hlasů. Paul ovšem obvinil Shibella z volebního podvodu. Obrátil se na soud s tím, že v okrsku San Simon – kde bylo registrováno pouhých deset voličů – vyhrál Shibell poměrem hlasů 108 ku jedné. Ještě předtím, než Paul zpochybnil výsledky voleb, Wyatt Earp rezignoval. Republikán Paul byl nakonec úspěšný a v dubnu 1881 vystřídal demokrata Shibella v křesle okresního šerifa. Wyat Earp pak roli muže zákona vykonával jen tehdy, když jej pověřil funkcí zastupujícího městského šerifa v Tombstone jeho bratr Virgil. Tak to bylo i v době slavné přestřelky.

Večer před přestřelkou Ike Clanton pil, táhl nočním městem od baru k baru. A čím více pálenky kolovalo v jeho žilách, tím byl odvázanější. Pohádal se s Dokem Hollidayem a vykřikoval, že zabije jeho i bratry Earpovy. Druhý den odpoledne se strhla přestřelka, z níž vyvázli živi a nezraněni pouze Ike Clanton a Wyatt Earp. Krvavý konflikt měl ovšem stejně krvavou dohru. V příštích měsících byl nejprve postřelen Virgil Earp a později zavražděn Morgan Earp. Wyatt Earp se pomstil a nadobro opustil Arizonu. Přesouval se po Státech a nakonec se usadil v kalifornském Los Angeles, kde zemřel v roce 1929 na zánět močového měchýře, stár 80 let.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.