Rozbila Berdychův gang, nyní zahajovala festival

MF DNES - - KULTURA - — Mirka Spáčilová

Premiérou snímku Zákon Helena, který Petra Nesvačilová natočila o policistce, jež rozbila Berdychův gang, včera začal v Jihlavě 20. mezinárodní festival filmových dokumentů. Uvítá Rebeku O’Brienovou, stálou producentku režiséra Kena Loache, nebo střihače Jacopa Quadriho, spolupracovníka Gianfranka Rosiho, jehož dokument Fuocoammare: Požár na moři se bude v Jihlavě hrát. Cenu za přínos světové kinematografii dostane Drahomíra Vihanová.

Program vedle mezinárodních soutěží a výběru z minulých ročníků zahrne sekci Svědectví, kde Andrea Slováková uvede svou Rekonstrukci průmyslu, ukázky ruské filmové avantgardy a také klání domácích novinek Česká radost, které budou vedle odborné poroty poprvé posuzovat i studenti. Utká se tu několik epizod z cyklu ČT Český žurnál včetně snímku Krtek a Lao-c’, který se věnuje současnému vnímání Číny, dokument o sexuální asistenci pro postižené Miluj mě, jestli to dokážeš či Normální autistický film, jenž na dětech s Aspergerovým syndromem zkoumá hranici mezi jinakostí a normálností. Odděleně soutěží tuzemské krátké dokumenty a experimentální práce.

Zvláštní uvedení čeká Herzogovo Snění o propojeném světě, nominované na Oscara, či portrét kurdských bojovníků Pešmergové. Svůj prostor na festivalu dostane žánr reality TV i několik právě natáčených projektů, tvůrčí dílnu otevře zájemcům režisér Fridrik Thor Fridriksson. Přehlídka potrvá do 30. října.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.