Bláznivý pouštní festival na fotkách Marka Musila

MF DNES - - PRAHA - Martin Bajtler redaktor MF DNES

Šero, podzimní plískanice, déšť, mlhy. Podobné počasí lze vzhledem k roční době očekávat v následujících dnech stále častěji. A právě takové počasí se také negativně podepisuje na dopravních nehodách.

Listopad a prosinec jsou totiž dlouhodobě měsíci s nejvyšším počtem sražených chodců na silnicích. A většinou za to může špatná viditelnost způsobená počasím. V Praze přitom za prvních devět měsíců letošního roku řidiči srazili už 427 chodců, v osmi případech měla srážka dokonce smrtelné následky. A tragické statistiky stále rostou. Na počátku října například nepřežila srážku s nákladním automobilem starší žena, která přecházela po přechodu v Újezdu nad Lesy.

„Praha je z hlediska dopravních nehod velmi specifický region. Největším problémem v souvislosti se srážkami automobilů a chodců je určitě to, že lidé často zcela náhle vstupují do vozovky na přechodu i

Kromě toho, že se lidé nečekaně vrhají před jedoucí vozidla, má vliv na nehody automobilů a chodců také špatná viditelnost. Ačkoliv v Praze pro chodce neplatí povinnost nosit za snížené viditelnosti reflexní prvky, doporučuje Besip i policie jejich používání i ve městě.

„Je to vhodné především v okrajových částech Prahy, kde silnice někdy nebývají osvětlené,“konstatuje Farář.

Besip jen za letošní rok rozdal pět set tisíc reflexních prvků po celé republice. Lidé je ale často nosí nesprávně a jejich efekt tak přijde vniveč. „Chodec by měl nosit reflexní ● Za celý loňský rok eviduje policie celkem

I v tomto ohledu patří hlavnímu městu první místo. ●

Chodci se navíc v roce 2015 podíleli na všech usmrcených osobách při dopravních nehodách z šedesáti procent.

Foto: Marek Musil

Burning Man V Nikon Photo Gallery na pražském Újezdě můžete zhlédnout výstavu současného českého fotografa Marka Musila, kterou tvoří kolekce fotografií, které vznikly během bizarního festivalu Burning Man, který se každoročně pořádá na přelomu srpna a září v lokalitě Black Rock Desert v Nevadě v USA.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.