Botanická zahrada plánuje investovat. Utratí půl miliardy

MF DNES - - PRAHA - — Jakub Heller

prvky ideálně na spodní části těla. Vozidlo totiž svítí směrem dolů a první, co má řidič šanci ve tmě vidět, jsou nohy,“vysvětluje Farář.

Pomůcky, které odrážejí světlo a zvyšují viditelnost, však nepatří jen do naprosté tmy. Pomáhají také při svítání, za soumraku nebo v deštivých dnech.

„Z vlastní zkušenosti mohu říct, že když člověk projíždí třeba ráno Prahou za deště, je velmi snadné chodce oblečeného do tmavých barev přehlédnout,“říká Lerch.

Za špatné viditelnosti hraje roli také zrak řidičů. Policisté a pracovníci Besipu přitom při nedávných kontrolách zjistili, že téměř polovina řidičů měla problémy se zrakem a přitom neměla brýle ani kontaktní čočky.

Nehod v Praze přibylo

Od ledna do září letošního roku eviduje policie v metropoli 16 733 dopravních nehod, při kterých zahynulo patnáct osob a 145 lidí utrpělo vážná zranění.

Dlouhodobě přitom příčinám pražských nehod vévodí nesprávný druh jízdy, nedodržení bezpečné

Nový vchod za čtvrt miliardy nebo pavilon za téměř sto milionů. Radní hlavního města vzali včera na vědomí investiční plány botanické zahrady na příští tři roky.

Za tu dobu chce zahrada za svůj rozvoj utratit půl miliardy korun. Za více než polovinu těchto peněz, přesněji za 251 milionů, bude vystavěn nový, severní vstup do zahrady kousek od zastávky Na Pazderce v Bohnicích. Nepůjde však pouze o bránu s několika turnikety. V objektu bude návštěvnické centrum, restaurace, přednáškový sál, knihovna nebo třeba vyhlídková terasa. Přestěhují se do něj také kanceláře ředitelství zahrady a skleník, který bude v zimě sloužit pro přezimování rostlin. „Bude to nový hlavní vchod do zahrady. Je tam parkoviště vzdálenosti a nevěnování se řízení. Oproti stejnému období v loňském roce navíc nehod ještě přibylo. Loni v hlavním městě řidiči bourali v 15 491 případech.

Policisté upozorňují, že s blížící se zimou se podmínky na silnicích ještě zhorší. „Od letošního roku mají navíc řidiči povinnost očistit vozidlo od ledu a sněhu a také očistit všechna okna, kterými musí být bez problémů vidět,“připomíná za dopravní policii Lerch.

Co se týče závažnosti následků dopravních nehod, vede v této nepříznivé statistice Středočeský kraj, a to především proto, že jím prochází většina hlavních dopravních tepen. Za prvních devět měsíců letošního roku zemřelo na středočeských silnicích osmdesát osob a 350 lidí bylo těžce zraněno.

Vzhledem k tomu, že dnešním dnem začínají v pražských školách podzimní prázdniny, na které navazuje státní svátek a také Dušičky, dá se očekávat, že na středočeské silnice vyrazí také mnoho řidičů z Prahy. Policisté proto apelují na zvýšenou opatrnost a ohleduplnost na silnicích. a dá se tam pohodlně dojet autobusem z Kobylis,“říká náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD).

Praha si podle něj od nového vstupu slibuje, že ulehčí městské části Troja. Ta je dnes totiž nadměrně zatížená dopravou, která směřuje k

investuje botanická zahrada do svého rozvoje během příštích tří let.

Za vraždu Čechošvýcara Františka Ryse, zastřeleného před 13 lety v domě v centru Prahy, si Josef Šimek odpyká 15 let. Rozhodl o tom včera senát Vrchního soudu v Praze. Tělo staršího muže skončilo zabetonované ve stodole v Záhornici na Nymbursku. Václav Štork, který o tajemství stodoly smrti věděl a pomáhal ji krýt, odešel od soudu s tříletým trestem, podmíněně odloženým na čtyři roky. Ve stejné jámě skončilo i tělo Michaely Synkové. Její vražda zůstala nepotrestána, Šimek a Štork byli pro nedostatek důkazů viny zproštěni. Soud vynesl verdikt nad dalšími obviněnými. Richard Novohradský dostal podmínku za poškozování věřitele. Květoslava Šimka soudci zprostili viny z podvodu.

Jámu, v níž ležela dvě těla pod betonovou krustou, policisté v Záhornici odkryli před třemi lety. Podle vyšetřovatelů se první obětí stal František Rys, zastřelený v lednu 2003. O pět let později podle obvinění Josef Šimek vylákal do Prahy Michaelu Synkovou. Pak ji odvezli do Záhornice, kde ji podle obžaloby Štork střelil do hlavy. Obě vraždy podle policistů spojovala hospodářská kriminalita. Proti Josefu Šimkovi a Štorkovi měly svědčit nepřímé důkazy. (boh)

Kromě nových vchodů počítá zahrada také s dostavbou západní části areálu, ve kterém se dnes nachází pouze tropický skleník Fata Morgana. Tam poputuje 109 milionů korun a práce by měly začít již v tomto roce, hrozí totiž, že zahradě vyprší stavební povolení.

Návštěvníkům by se měl také do konce roku 2018 otevřít nový výstavní pavilon v jižní části Ornamentální zahrady za 98 milionů korun. Sloužit bude zejména k pořádání tematických botanických výstav či pracovních dílen a workshopů.

Mezi další investice patří obnova zahradního mobiliáře, sociálních zařízení či informačních cedulí a propojení jednotlivých částí zahrady. V plánu je také nový vodovod za 48 milionů.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.