Londýn, Paříž i Soul. KHL chce dobýt další nehokejové trhy

MF DNES - - SPORT -

Lotte asi tisíc fanoušků, kteří se však hlásili k jiným celkům. Takto vyjádřili protest proti domácím. Na internetu jsou skupiny, které vystupují proti Lipsku s tím, že jsou proti komercionalizaci fotbalu.

Ano, Lipsko má silné zázemí, zároveň však musí plnit Finanční fair play, tedy aby neutratilo víc, než vydělá, na což dbá evropská fotbalová asociace UEFA.

Vardy? Ne, díky, je starý

Ale jen peníze úspěch nezaručí. Klub investoval miliardu korun do mládežnické akademie, která patří k nejlepším v Německu. Sportovním ředitelem je už od roku 2012 uznávaný odborník a úspěšný kouč Ralf Rangnick, jenž byl už dvakrát mezi kandidáty na trenéra národního týmu Anglie. Rád sází na mladé hráče, nekupuje ty, jimž je přes 24 let. Když mu v roce 2014 do Lipska nabízeli Jamieho Vardyho s tím, že z něj bude reprezentant Anglie, odmítl ho. Vardymu bylo 27. „Tohle neděláme,“odvětil Rangnick.

Jasně nejstarším hráčem obvyklé sestavy je 31letý obránce Compper.

Už o patro níž plánoval Rangnick, že by jednou do Lipska rád přivedl trenéra Jürgena Kloppa. „Možná to není příliš pravděpodobné, ale vyloučit to nelze,“řekl Rangnick.

Zatím to není potřeba. Lipsko šlape. A vyhlíží 21. prosinec, kdy hraje na Bayernu. Pokud udrží tempo, bude to zřejmě nečekaný souboj o první místo.

Robert Sára hokejový reportér MF DNES

Londýn. Soul. Paříž. A Berlín. Tohle není jen výčet měst, která hostila letní olympiádu, ale naopak seznam míst, kde by se už brzy mohl – na vysoké úrovni – hrát jeden ryze zimní sport. Poté, co KHL letos „ulovila“Peking (další olympijské město), chce expandovat dál. A podle ruského listu Sport Express jsou právě Velká Británie, Jižní Korea, Francie a Německo dalšími destinacemi, kde se (už nejen) ruská hokejová liga chce usadit.

K tomu prý uvažuje i o rakouském Salcburku.

Nejsou to jen teze, protože s hokejovou federací ve Velké Británii už KHL uzavřela dohodu, že nemá nic proti jejímu rozšíření. Klub má sídlit v Londýně, hrát domácí zápasy ve zdejší O areně (ta mimochodem před devíti lety hostila zápasy NHL) a pumpovat peníze do něj zvažuje i miliardář Roman Abramovič vlastnící fotbalovou Chelsea. „Projekt byl prozatím pozastaven jen kvůli vzdálenostem, ale vždyť z Moskvy či Petrohradu je to jen tříhodinový let. Londýn je světové a finanční centrum, je domovem statisíců našich krajanů. Navíc zdejší přítomnost KHL připraví prostor pro další expanzi do západní Evropy,“píše Sport Express.

V Londýně se přitom hokej na elitní úrovni nehraje už víc než deset let i to může napomáhat představám KHL. Děsí jen některé divoké přelety, vždyť třeba do Vladivostoku je to 8 600 kilometrů.

O Paříži, která je pro ruskou ligu lákavou destinací č. 2, lze napsat totéž co o Londýně. Navíc už v květnu 2017 se tu odehraje světový šampionát (spolupořadatelem je Kolín nad Rýnem), v pařížské skupině bude i česká reprezentace. Uvažovaný francouzský klub by navíc

aktuálně KHL hraje: Záhřeb, Astana, Minsk, Bratislava, Helsinky, Riga a Peking. těžko KHL přijme lusknutím prstů. I proto, že šéf ligy Dmitrij Černyšenko v létě uvedl, že by liga neměla mít víc než 30 klubů. V současnosti jich je 29, jenže znáte to: kluby v KHL vznikají a zase zanikají. Potkalo to pražského Lva, který se jako jediný z mimoruských klubů probil až do finále, jenže po něm zkrachoval. Nedokázal získat finance od tuzemských partnerů.

Bratislavský Slovan i Záhřeb často bojují s financemi, hrozí odchodem. Trable mají i přímo ruské kluby, po minulé sezoně hrozilo vyloučení kvůli dluhům hned několika z nich.

Navíc už v minulosti KHL zveřejňovala megalomanské plány, že se liga bude hrát v Miláně, Dubaji.

Přesto je jasné, že Rusové se víc a víc snaží dobýt trhy, kde k hokeji patří nálepka „hic sunt leones – zde jsou lvi“. Etablované ligy, jako je švédská či švýcarská, se příchodu KHL brání, jedinou současnou výjimkou je Finsko (Jokerit Helsinky). I Česko by už po „lví“zkušenosti asi přemýšlelo jinak. Tehdy ale svaz k souhlasu přemluvil lukrativní sponzoring.

„Přilákat do KHL tým z tradičních trhů nedává vzhledem ke konzervatismu fanoušků velký smysl. Jde vždy o dlouhý proces s nejistým výsledkem,“tvrdí Sport Express. A přidává ještě jeden velmi logický argument: „Nový klub musí mít zdravý finanční základ a nesmí záviset výhradně na ruských partnerech.“

To je klíč k expanzi.

Foto: AP

Zatím bez porážky Lipsko v německé lize už pětkrát vyhrálo, k tomu přidalo tři remízy a potvrzuje, že není typickým nováčkem. Klub založený v roce 2009 prolétl nižšími soutěžemi, má skvělé zázemí a možnosti díky Red Bullu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.