Křeslo z kosmu

Ikona designu, která se drží na výsluní už přes padesát let a za niž její tvůrce dodnes sklízí ovace, ocenění i své místo v prestižních muzeích designu. ,Bublinové‘ křeslo vzniklo ve Finsku a stalo se symbolem severského minimalismu i nové éry nábytkářstv

MF DNES - - SERIÁL - Text Karolína Hornová Profimedia.cz

Eero Aarnio měl ideu křesla, které bude představovat prostor sám pro sebe, bude člověku dávat soukromí a možnost se izolovat od okolí, a to třeba i v malých bytech, kde nelze odejít do vedlejší místnosti. Zároveň myslel na vyšší lidi – sám není z nejmenších, a když si sedl na normální křeslo, často si nemohl pohodlně opřít hlavu. Křeslo mělo tedy být dostatečně prostorné, ale ne příliš velké – designér pamatoval na to, aby šlo pronést skrze standardně velké dveře.

Rozhodl se sám vyrobit prototyp. Sklolaminátovou kouli, kterou vytvořil na formě podobně, jako vznikají korpusy lodí, namontoval na vlastnoručně vyrobený otočný podstavec. Křeslo Ball Chair, jak ho nazval, splňovalo všechny výše zmíněné parametry a designér byl spokojen. Novinky si všimli manažeři z nábytkářské společnosti Asko a rozhodli se křeslo uvést do prodeje. Šílenství jménem Ball Chair mohlo začít.

HOUPAČKA PRO FAJNŠMEKRY

O pár let později designéra napadlo, že by z tohoto kousku mohlo být ještě něco víc. Vznikla další ikona: Bubble Chair. Elegantní kus nábytku, který se hodí stejně dobře do extravagantního baru, dětského pokoje, knihovny i uhlazené pracovny. Křeslo, ze kterého máte přehled o veškerém dění ve svém okolí, ale neruší vás okolní hluk. Původně měl být transparentní i podstavec, ale tehdejší materiály to nedovolovaly, tak se ho designér rozhodl zavěsit na řetěz ke stropu. A ikona, která předčila svého staršího sourozence, byla na světě. Psal se rok 1968. Díky vzhledu bubliny byl od začátku jasný i jeho název: Bubble Chair.

Obě křesla, jak Ball tak Bubble, se stala ikonou nejen šedesátých let. Dodnes jimi interiéroví designéři s oblibou vybavují luxusní společné prostory – lobby bary, kavárny nebo třeba čekárny v luxusních klinikách. V několika závěsných křeslech můžeme posedět třeba i na vyhlídce žižkovské televizní věže. Křesla ale zasáhla i do popkultury, když v devadesátých letech sehrála svou roli ve filmech Mars útočí, Austin Powers nebo Muži v černém, a dokonce i v kultovním seriálu Simpsonovi. I vedlejší role v populárních snímcích přinesla novou éru obliby tohoto designového kousku.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.