Š

MF DNES - - SERIÁL -

edesátá léta byla mimo jiné érou, ve které se začal formovat severský přístup k designu. Minimalismus, jednoduché a nadčasové tvary, přírodní materiály v kombinaci s industriálním kovem nebo moderním plastem. Právě tehdy si finský designér Eero Aarnio otevřel v Helsinkách své první studio. Třicetiletý absolvent helsinské školy umění a designu vkročil do světa užitého umění rovnýma nohama. Hned následující rok představil na Mezinárodním veletrhu nábytku v Kolíně křeslo, jehož design je dnes stejně současný, jako byl včera a jako bude zítra.

Celé z leštěného plastu, s tvarem dokonalé seříznuté koule, uvnitř které je pohodlné polstrované místo k sezení. Kousek, který odpovídal tehdejším trendům jak použitým materiálem, tak svým kosmickým vzhledem a celkově oblým tvarem, který v té době znamenal hlavní inspiraci v nábytkářské tvorbě. Křeslo na otočném kulatém podstavci poskytovalo příjemné soukromí a pohodlí, ovšem nikoli na úkor dokonalého vzhledu.

KŘESLO PRO DESIGNÉRA

Designér v jednom z rozhovorů vyprávěl, že na začátku své kariéry koupil dům, ale nemohl sehnat velké a pohodlné křeslo. Rozhodl se, že si ho sám navrhne. Když se na své nákresy podíval, došlo mu, že se všechny blíží tvaru koule. Proč ne, řekl si, a nakreslil dokonale kulaté křeslo v ,životní velikosti‘. Nákres přišpendlil na zeď, aby si mohl představit, jak bude v interiéru fungovat.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.