Rozdělený svátek

MF DNES - - FRONT PAGE - Foto: Dan Materna, MAFRA

Vojtěch Srnka, Ondřej Leinert

Od včerejška může vedení prezidentské kanceláře začít sčítat ztráty. Omluvenky z pátečního předávání státních vyznamenání se jí kupí. Politici se tak pro tento týden rozdělili na ty, kteří na Hrad přijdou, a ty, kteří ne.

Může za to dění okolo Jiřího Bradyho, muže, který přežil Osvětim a do Česka si přiletěl pro Řád T. G. Masaryka. Ten nakonec nedostane. Podle ministra kultury Daniela Hermana a Bradyho synovce za to může jeho setkání s dalajlámou. Což Hrad odmítá.

Předávání budou bojkotovat tři parlamentní strany. Kromě opoziční TOP 09 a ODS také senátoři a poslanci za KDU-ČSL.

Z členů vlády tak dorazí zástupci hnutí ANO a ČSSD. Vedení hnutí ANO svým ministrům doporučilo, ať na Hrad jdou, a sociální demokraté si řekli, že rozhodnutí je na každém z nich.

Premiér Bohuslav Sobotka měl důležité slovo v zákulisí včerejšího jednání sociálnědemokratických poslanců ČSSD. „Poprosil,

Politici se rozdělili na ty, kteří 28. října půjdou na Hrad, a ty, kteří ne. Nerozhodovali se snadno

aby se věci nedramatizovaly, a přimluvil se za to, abychom na Hrad šli,“popsal poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna.

To mezi poslanci hnutí ANO bylo znát, že chyběl jasný hlas, který obvykle udávají šéf hnutí Andrej Babiš nebo předseda klubu Jaroslav Faltýnek. Babiš na jednání nebyl. „A Faltýnkovi je přece jen bližší zemědělství než komentování státních vyznamenání,“přiznal jeden z jeho spolupracovníků. Poslanci ANO tak váhali: Jít, nebo nejít? Převládl hlas, že je třeba situaci uklidnit a ceremoniálu se zúčastnit.

Kým však prezidentská kancelář místa uvolněná politiky zaplní? „Zájem je v zásadě vždy větší než kapacita prostor. Oslavy nejsou závislé na poslancích KDU, STAN či ODS,“zůstává v tomto směru v klidu mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Jeho optimismus kalí fakt, že Janu Husákovi, exposlanci TOP 09, včera přišla pozvánka na Hrad. Dorazit se prý nechystá. Husák však dodává, že se mu nic takového za poslední tři roky, co už není poslancem, nestalo.

Také vládní hnutí ANO a ČSSD hlásí z řad svých ministrů absence. Dorazit neplánuje ministr financí Andrej Babiš, který však vyrazí na dopředu naplánovanou dovolenou s dětmi, takže by se udělování nezúčastnil tak jako tak.

Kromě něj bude chybět také ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). „Nechci mít nic společného s tím nemravným jednáním prezidenta republiky a jeho lidí k člověku, který si prošel holokaustem,“vysvětlil svou neúčast Dienstbier, který je však známý tím, že na udělování vyznamenání nechodí od začátku Zemanovy hradní éry.

Dorazit se možná nepovede ministrovi zdravotnictví Svatopluku Němečkovi (ČSSD). Toho neodradila aféra okolo vyznamenání pro Jiřího Bradyho, ale bolavá záda. „Jinak by přijít určitě chtěl,“ujistil mluvčí ministerstva Ladislav Šticha. To ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová (ČSSD) nad svou účastí váhala, ale nakonec na Hrad půjde. „Brady mě hrozně mrzí, ale jdu,“napsala Marksová.

Dukovu účast Brady neovlivní

Případ Jiřího Bradyho opět ukázal na neshody mezi nejvýznamnějšími představiteli církve. Spor totiž přiživuje fakt, že Daniel Herman, dnes laicizovaný kněz, dříve působil jako sekretář tehdejšího pražského arcibiskupa Miloslava Vlka.

Zatímco z církve zaznívá vůči hradnímu počínání kritika, její hlavní představitel Dominik Duka svou plánovanou účast na předávání státních vyznamenání nijak měnit nechystá. „Dopoledne půjde na Vítkov, pak kvůli přísaze na Hrad a večer na předávání vyznamenání,“vyjmenovává detaily kardinálova programu jeho tajemník Milan Badal. „Netýká se to církve ani kardinála,“vysvětlil Dukovy důvody.

Stejně smířlivý postoj však nezaujali jiní představitelé církve. Účast odmítl plzeňský biskup Tomáš Holub. „Důvodem je situace kolem (ne)vyznamenání pana Bradyho,“uvedl pro server Aktuálně.cz

To dvojice kněz Tomáš Halík a Dukův předchůdce v čele církve, kardinál Miloslav Vlk, přímo vyzvala k bojkotu akce. Oba se navíc za Hermana postavili s tím, že jim o tlaku prezidenta, aby se nesetkal s dalajlámou, dopředu řekl. „Musím se rozhodně postavit na stranu těch, kdo odsuzují takovéto kšeftaření s významnými symboly naší státnosti a snižování prezidentského úřadu,“napsal kardinál Vlk na svůj web. Přišla vám pozvánka na Hrad až v tomto týdnu? Pište na vojtech.srnka@mfdnes.cz

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.