Muž ověšený medailemi

Politici, školy i města se předhánějí v tom, kdo Jiřímu Bradymu udělí více ocenění

MF DNES - - Z DOMOVA - Vojtěch Srnka reportér MF DNES

Řád T. G. Masaryka si ze své cesty do České republiky neodveze. Přesto se bude zpět do Kanady, kde žije, vracet ověšený medailemi a oceněními. A třeba i s klíčem od Prahy.

Z osmaosmdesátiletého Jiřího Bradyho se stala celebrita, jejíž denní plán připravuje synovec, ministr kultury Daniel Herman a hlavní protagonista celé kauzy „(ne)vyznamenání“. Kdokoli se s Bradym chce sejít, musí volat jemu. „Zvládá to. Má tuhý kořínek, ale fyzická zátěž je na něm znát,“hodnotí Herman dopad náročného programu na strýcovo zdraví.

Na Úřad vlády asi čas nezbude

O náročnosti Bradyho programu se přesvědčil třeba ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, který ho pozval na Úřad vlády. Jenže to vypadá, že sem kvůli nejrůznějším setkáním a ceremoniálům ani dorazit nestihne. Takže jestli se s ním bude chtít Dienstbier opravdu setkat, musí za ním přijít do Poslanecké sněmovny.

Tady by měl Brady, kam ho pozval zase její předseda Jan Hamáček, dostat medaili a pamětní list. „Schůze Sněmovny bude přerušena a poslanci ocení Bradyho celoživotní postoje,“řekl včera Hamáček.

Z Česka si muž, který přežil holokaust, odveze také medaili Karla Kramáře. Včera to oznámil premiér Bohuslav Sobotka. „Rozhodl jsem se mu osobně poděkovat a udělit mu ocenění za jeho celoživotní úsilí o obranu lidských práv,“napsal premiér Sobotka na svůj Facebook.

O udělení medaile Bradymu žádalo premiéra mimo jiné vedení Nového Města na Moravě, kde je už od roku 2009 čestným občanem. „Dlouhodobě usilujeme o to, aby se mu dostalo uznání i ze strany České republiky. Doufali jsme, že bude letos oceněn,“vysvětlil starosta Michal Šmarda, co k tomu vedlo.

Pozadu nechce zůstat ani Praha. Již dnes by měl Brady dostat klíč od hlavního města. „Když si totiž lidí jako on neváží na Hradě, tak si jich budeme vážit aspoň v Praze,“napsala k tomu na svůj web primátorka města Adriana Krnáčová.

Přímo po bok britské královny Alžběty II. se Brady zařadí díky brněnským radním. Ti se totiž rozhodli, že mu udělí pamětní list. Královna ho dostala při své návštěvě v roce 1996, kdy ho při svém náročném programu převezme Brady, není úplně jasné. Snad to prý stihne příští pondělí odpoledne.

Medaili dostane v „podhradí“

„Není to hon, kdo panu Bradymu dá větší nebo důležitější cenu. Chceme ale ocenit, co ve svém životě zažil a jak o tom dokáže vydat svědectví,“řekl náměstek brněnského primátora Petr Hladík. Podle něj radní diskutovali i o tom, zda je možné udělit Bradymu čestné občanství nebo Cenu města Brna.

Město prý chce také osmaosmdesátiletého muže pozvat, aby sem přiletěl znovu na jaře na diskusní festival Meeting, aby zde odvyprávěl svůj životní příběh.

Asi s úplně první snahou Bradyho ocenit přišla Univerzita Palackého v Olomouci. „Je to projev úcty a uznání vůči panu Bradymu nejen ze strany olomoucké univerzity, ale obecně široké akademické veřejnosti,“řekl rektor univerzity Jaroslav Miller, který prý Bradyho potkal ještě jako student v Kanadě a později navštívil i přednášky o jeho sestře Haně, která zemřela v koncentračním táboře.

Ocenění by od něj Jiří Brady měl převzít 28. října na pražském Staroměstském náměstí. Tady totiž politici a veřejné osobnosti v čele s místopředsedou Sněmovny Petrem Gazdíkem či jedním z vyzývatelů Miloše Zemana pro příští prezidentskou volbu Michalem Horáčkem organizují akci na protest proti Bradyho nevyznamenání.

Akcí na jeho podporu se po celém Česku koná a bude konat víc. Dnes například do ulic vyšli studenti zapojení do projektu Terezínská štafeta. V pražských Holešovicích Bradymu poděkovali a spolu s ním uctili památku obětí holokaustu.

I kdyby ta možnost byla, vyznamenání od prezidenta Zemana by prý Jiří Brady teď již nepřevzal. V České televizi na dotaz, jak by na takovou nabídku případně reagoval, odpověděl, že už stejně nemá čas. S přispěním Jany Ustohalové

Foto: Dan Materna, MAFRA

Přípravy Šéf hradního protokolu Jindřich Forejt při loňském nácviku na ceremonii. Letos má o starost víc: Nebude tu prázdno?

Přivítání Jiří Brady na studentské manifestaci (nahoře) a se svým synovcem Danielem Hermanem.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.