Horáčkův 28. říjen

Protestní demonstraci organizuje produkční firma kandidáta na prezidenta

MF DNES - - FRONT PAGE - Vojtěch Srnka reportér MF DNES

Je to pro Pražský hrad takové stéblo, kterého se snaží chytat. Už skoro týden se totiž topí v kauze, kdy prezidenta Miloše Zemana obvinil ministr kultury Daniel Herman z toho, že změnil své rozhodnutí vyznamenat jeho strýce Jiřího Bradyho, přeživšího holokaust, kvůli Hermanovu setkání s tibetským vůdcem dalajlámou.

Argument, že zítřejší akce na Staroměstském náměstí pořádaná v reakci na postup prezidenta Zemana je zahájením prezidentské kampaně Michala Horáčka, opakuje hradní mluvčí Jiří Ovčáček několikrát denně.

„Prostě to není pravda, a jestli to někdo chce tvrdit, musí to něčím doložit,“reaguje na Ovčáčkova obvinění sám Horáček. MF DNES nicméně zjistila, že moderátorem celé akce by měl být právě on. Navíc jeho firma Kudykam bude na páteční akci zajišťovat hudební produkci. A tatáž firma v pondělí odpoledne magistrátu ohlásila na páteční večer akci na Staroměstském náměstí. Odhaduje účast dvou a půl tisíce lidí.

Ačkoliv Horáčkovu účast může ohrozit jeho nachlazení nebo absence pódia, o jehož umístění si podle městské části Praha 1 ještě nepožádali, Hrad díky Horáčkově těžko popiratelné roli získá silnější argumenty.

„Když takovou akci děláte a chcete ji z uměleckého hlediska zabezpečit, tak neznám u nás mnoho lidí lepších, než je Michal Horáček,“říká místopředseda Sněmovny Petr Gazdík, který ke konání akce zavelel jako první. Zároveň se však snaží zdůraznit, že akce není žádný trucpodnik. „Není to ani žádná akce jedné, dvou či tří politických stran,“dodává.

To mluvčí Hradu Jiří Ovčáček odmítá. „S panem Gazdíkem je pojí jasné politické spojenectví. Akce bude antizemanovská a bude startem prezidentské kampaně,“trvá na svém mluvčí.

Gazdík a další se prý na akci snažili vybrat řečníky z nejrůznějších oblastí lidského života. Kromě něj a moderátora Horáčka by tedy na akci měli vystoupit čtyři politici ze tří různých stran, rektor Masarykovy univerzity a prorektoři Univerzity Karlovy a Univerzity Palackého. Nadto by svou řeč měli pronést také Petr Pithart a Dana Drábová.

Vymezit se tak akorát

Ač to na první pohled nemusí být důležité, právě způsob, jak akci pochopí voliči, může být podstatný pro volbu prezidenta. Může to výrazně ovlivnit také šance Zemanova vyzývatele Michala Horáčka. Na akci na Staroměstském náměstí se sice chystá několik tisíc lidí, ale ti volby nerozhodnou.

„Pokud se vůči prezidentu Zemanovi chce nějaký kandidát v něčem vymezovat, tohle je dobrá příležitost,“uznává Daniel Prokop, analytik agentury Median. Kauzu nevyznamenání Jiřího Bradyho totiž podle něj voliči budou nejspíš vnímat velmi negativně. Dodává však, že Zemanovi vyzývatelé musí být opatrní. Někteří čeští voliči, dnes poměrně nedůvěřiví vůči politikům, by si totiž mohli přehnanou kritiku vyhodnotit jako snahu z kauzy Brady získat politické body.

Dění kolem Jiřího Bradyho neutichá. Osmaosmdesátiletý muž, který přežil Osvětim, místo Řádu T. G. Masaryka i během včerejška přebíral jedno „alternativní“ocenění za druhým a rozdával rozhovory.

Mezitím se veřejné osobnosti většinou kriticky vyjadřovaly na adresu prezidenta a Pražského hradu. A jeho zaměstnanci se snažili veřejnost přesvědčit, že se přes mnohé omluvenky Vladislavský sál, kde se budou zítra vyznamenání předávat, opět zaplní.

Mezitím stále více osobností veřejného života dává najevo, že stojí spíše na straně těch, kteří v pátek po šesté hodině večer plánují přijít na akci na Staroměstském náměstí. Ta je pořádána na protest proti postupu Hradu a prezidenta Miloše Zemana.

Václav Klaus chybět nebude

Překvapivě kritickým hlasem se proti prezidentu Zemanovi ozval předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Postup Hradu a prezidenta, který ho do čela soudu opětovně jmenoval, označil za neomalený.

Na Pražský hrad však zítra přijde. „Odmítnutí účasti na oficiálních oslavách tohoto státního svátku však považuji za projev neúcty k jeho významu,“uvedl. Účast na zítřejším vyznamenávání potvrdil také exprezident Václav Klaus. „Ta kauza se Václava Klause netýká,“řekl jeho tajemník Petr Macinka.

Pořad s Bradym se nevysílal

Velmi kritické prohlášení k postupu Hradu sepsali herci a herečky. Své podpisy pod něj připojily už tisíce lidí.

V prohlášení se vymezují nejen vůči postupu prezidenta Zemana při (ne)vyznamenání Jiřího Bradyho. Nelíbí se jim ani prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů, v němž se distancovali od ministerských setkání s dalajlámou. „Selhali jste ve své ústavní povinnosti bránit své občany před nátlakem cizí moci,“napsali do prohlášení.

Jiří Brady a Daniel Herman měli vystoupit ve včerejším pořadu Show Jana Krause v televizi Prima.

Kraus k natáčení přizval i řadu osobností, které v roce 1989 zakládaly Občanské fórum.

Televize však pořad nevysílala – místo něj nečekaně zařadila reprízu staršího dílu. Zdůvodnila to tím, že produkce pořadu natočený materiál nedodala v termínu. Dramaturgyně Show Jana Krause Simona Matásková však serveru Seznam Zprávy řekla, že kopie byla dodána včas.

Foto: Petr Lundák, MAFRA

Moderátor Michal Horáček mezi řečníky na zítřejší akci na Staroměstském náměstí nebude – hodlá ji však moderovat. Na pódiu tak bude nejvíce ze všech.

Foto: Dan Materna, MAFRA

Klíč Jedním z těch, komu se včera povedlo obdarovat Jiřího Bradyho, je i pražská primátorka Adriana Krnáčová. Dostal od ní klíč od hlavního města.

Vojtěch Srnka reportér MF DNES

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.