4%

MF DNES - - EKONOMIKA -

Zmatek nastává, pokud obchod započal ještě v říjnu a dokončen bude až v listopadu. Na realitních webech nyní figurují jak inzeráty, které výslovně udávají, že cena je „pouze za nemovitost“, tak i takové, u kterých to není jasné. Je tedy nutné si ujasnit, co přesně prodávající inzeruje.

Alena Wenigrová z firmy Alisen, která při realitních transakcích zastupuje kupující, radí nepodcenit důkladnou kontrolu smlouvy. „Vždy je důležité, aby smlouva obsahovala ustanovení o tom, kdo daň zaplatí,“nabádá. U obchodů, které se řeší delší dobu a jejich příprava zasáhne do obou období, je dobré zkontrolovat i smlouvu o budoucí kupní smlouvě.

Co změna udělá s reálnými cenami bytů? Prodávající dříve počítal s tím, že z obdržené ceny odvede 4 procenta státu. Podle toho i s realitním agentem stanovil cenu. Teoreticky tak nemá důvod o 4 procenta nezlevnit – zůstane mu totiž stejně.

Podle Milana Ročka, který sleduje ceny nemovitostí v projektu CenováMapa.org, ale změna nahraje prodávajícím, kteří budou chtít držet cenu nadále na úrovni s daní.

To přiznává i jednatel realitní kanceláře Remax Alfa Jan Zachystal. „O nemovitosti, speciálně o byty v Praze je v současnosti vysoký zájem a jejich ceny stále rostou. Proto neočekáváme ani žádné snižovaní cen o výši daně,“říká.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.