ZBLÍZKA

MF DNES - - DNES ROZHOVOR -

A taky musím zatajit dech a zmáčknout spoušť v pravý okamžik. Čistí mi to mozek. Při focení používám jinou hemisféru než v herectví, tu matematickou. Musím si pořád propočítávat clonu, čas, světlo. Jsem začátečník, musím se na to hodně soustředit.

A vaším terčem jsou krásné ženy. Znáte lepší terč? Nahaté holky... to je famózní práce. Nechápu, jak někdo může fotit vážky.

Dan Bárta je fotí krásně. Já vím. Ale mě baví dialog při vzniku fotky. Když se fotka povede, skvělý, ale mě baví ta cesta, setkání s modelkou, debata o tom, proč, jak. Někdy chce přesvědčit, proč by do toho měla jít. Někdy se podceňují, myslí si, že nejsou hezké. Pokud pak odchází z ateliéru s posíleným sebevědomím, jako ženská, která je ráda na světě, jetoparáda.

Vaše modelky jsou hlavně herečky. Usnadňuje vám to práci? Asi jo. Je to jako na jevišti. Ten dialog se podobá tvorbě role. Hledáme situaci, ne pózu, ale okamžik. Chci, aby to vypadalo jako šmíráckej pohled, že ta žena netušila, nečekala, že ji někdo vyfotí. Mám svou partu modelek, které se ke mně vrací, předtím nikdy akty nefotily, ale byl to pro ně zážitek, tak přijdou znova. Učím se s nimi za pochodu. Náš vztah se tím prohlubuje. Můj nejčastější model je samozřejmě Verunka.

Potkali jste se při natáčení filmu Gangster Ka. Sblížili jste se pak při focení? To ne. Víte, obecně platí, že libido jde při focení stranou. Kdybych potkal modelku, která by přišla do ateliéru a svlíkla se a já bych zjistil, že mě na ní zajímá něco úplně jiného než focení, nemohli bychom fotit.

Jako v cimrmanovské hře Akt, kdy malíř nebyl schopen dokončit portrét své nahé manželky, protože na to vždycky skočili? Jo, tomu se musíte vyhnout. Libidózní záležitost trvá vteřinu, hlavou mi projede, jak krásná ta ženská je, a je to pryč. Pak už pracuju, zabývám se technickými detaily a kompozicí. A taky jsou to moje kamarádky. Aby se před vámi někdo svlíknul do naha, to chce sakra důvěru. A zklamat ji? To bych byl hovado.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.