Bílý lev pro Duku

Prezident vyznamenal třicet osobností. Nejvyšších řádů udělil rekordní počet

MF DNES - - FRONT PAGE - Vojtěch Srnka reportér MF DNES

Ještě nikdy nerozdal prezident Miloš Zeman tolik Řádů bílého lva jako letos. Při příležitosti svého čtvrtého udělování státních vyznamenání jím ocenil šest osobností.

Jsou mezi nimi čtyři vojáci, jeden politik a pak ten, o kom se bude mluvit ze všech nejvíc.

Řád bílého lva první třídy totiž od prezidenta Zemana převzal také pražský arcibiskup Dominik Duka, jeden z jeho významných spojenců.

Ještě žádný kardinál v historii nedostal toto nejvyšší státní vyznamenání. Duka se tak zařadil po bok takových osobností, jakými jsou britská královna Alžběta II., bývalý polský prezident Lech Walesa nebo bývalý německý kancléř Helmut Kohl.

Kromě Duky obdržel v občanské skupině Řád bílého lva německý politik Günter Verheugen. Ten jako bývalý eurokomisař pro rozšiřování výraznou měrou přispěl k našemu členství v Evropské unii. Jednal tehdy mimo jiné i s Milošem Zemanem, který ho dodnes označuje za svého přítele.

Mezi čtveřicí vyznamenaných vojáků vystupují dva skvělí letci Československé armády. Armádní generál Karel Janoušek bojoval v obou světových válkách a na konci té druhé získal hodnost leteckého maršála RAF od britského krále Jiřího VI.

Brigádní generál Karel Kuttelwascher také za druhé světové války létal ve službách britské armády a stal se nejúspěšnějším československým stíhacím pilotem.

Pokud si Evropská unie chtěla před patnácti lety otestovat, nakolik je touha Čechů po vstupu nezdolná, nemohla poslat do Prahy nikoho lepšího než Güntera Verheugena. Muže s vizáží věčně podrážděného prvorepublikového profesora, který pravidelně létal na lince Praha–Brusel, aby tvrdou němčinou opakoval, co se v zemi nedaří a v čem stále zaostává za Západem.

Tím, kdo s eurokomisařem pro rozšíření vyjednával především, byl premiér Miloš Zeman. Včera od něho Verheugen už jako od hlavy státu dostal nejvyšší ocenění, které země má. Verheugenovy návštěvy Čechy neodradily, vstup do Unie tehdy podpořilo 77 procent voličů a Zeman jeho úsilí nyní vyhodnotil jako „zvláště vynikající zásluhy ve prospěch České republiky“.

Řád bílého lva pro Verheugena je jedním z příkladů toho, čemu se žádný z polistopadových prezidentů nevyhnul a vlastně to k vyznamenání logicky patří – přijetí metálu je mnohdy dozvukem dřívějších osobních kontaktů s hlavou státu, někdy dokonce vřelého, blízkého přátelství.

Ač dnes Zeman kolem sebe soustředí spíše kritiky Bruselu a zejména jeho přístupu k migraci, jako premiér byl tvrdým zastáncem Unie. 2002 S Verheugenem, rovněž sociálním demokratem, ho pojilo přátelství, které se nezdráhal použít vůči svým oponentům. V roce 2001 Zeman v médiích citoval „důvěrnou“větu, kterou mu údajně Verheugen řekl nad sklenkou čehosi: „Pokud se Václav Klaus stane předsedou české vlády, Česká republika se nestane členem Evropské unie.“

Eurokomisař to ihned popřel a vyžehlil tak hrozící mezinárodní skandál. A jestliže se o Zemanovi říká, že neumí odpouštět, včerejší metál pro Verheugena naznačuje, že v tomto případě učinil výjimku.

Velvyslankyně a „bůh“z Hradu

Nynější velvyslankyně v Sýrii Eva Filipi má v regionu výjimečné postavení – zastupuje tam nejen Česko, ale jako spojku ji používají také další státy, protože se v zemi vyzná a respektují ji vzájemně rozhádané strany. Její práci obdivuje i prezident Miloš Zeman. A to dokonce tolik, že kvůli ní chtěl porušit zákon.

Po reformě veřejné správy nesměli velvyslanci pokračovat ve funkci po 70. narozeninách. „Naštěstí velvyslance odvolává prezident, takže když já paní Filipi neodvolám, tak není boha, který by ji odvolal,“řekl loni na podzim prezident. I pod jeho tlakem se nakonec zákon měnil a dvaasedmdesátiletá diplomatka v Sýrii zůstává. Včera na Hradě převzala medaili Za zásluhy.

Lídr strany a gratulant

Zatímco u Verheugena i Filipi jsou „zásluhy o stát“těžko zpochybnitelné, Zemanův seznam i letos otevřel otázku, podle jakého klíče vybírá umělce či soukromé podnikatele.

Do první kategorie tentokrát spadl muzikálový zpěvák Daniel Hůlka, jehož tvorba posledních patnáct let nepatří k těm nejvýraznějším, zato ve volbách do Sněmovny kandidoval za zemanovce jako lídr v Královéhradeckém kraji a pravidelně chodí na Zemanovy narozeniny.

Z podnikatelů zase Zeman bez bližšího vysvětlení vybral Petra Chmelu, šéfa firmy Tescoma, jež vyrábí nádobí. I on dostal medaili Za zásluhy o stát. Prezident firmu navštívil před třemi týdny během své kontroverzní návštěvy Zlínského kraje. Cestoval tam bezprostředně před krajskými volbami, přičemž do tamního zastupitelstva kandidovali tři jeho blízcí spolupracovníci z Hradu.

Prezident je politik, a tak se do udílení metálů už tradičně promítá jeho osobní zkušenost s vyznamenanými i dozvuky minulých konfliktů.

Řád bílého lva Dominik Duka

arcibiskup pražský

Zeman a „pan Evropa“Verheugen.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.