Proč se lékaři neočkují proti chřipce

Experti nabádají doktory v nemocnicích, aby se nechali očkovat proti chřipce, jinak prý ohrožují pacienty. Mnozí lékaři jsou však k vakcíně skeptičtí.

MF DNES - - FRONT PAGE - Iva Bezděková reportérka MF DNES

Sezona chřipky se blíží, měla by přijít zhruba za měsíc. Část odborníků proto lidi vyzývá, aby se v těchto dnech nechali očkovat. Češi na to však moc neslyší. „Zatímco v západních zemích se nechává očkovat kolem dvaceti procent lidí, v Česku je to jen pět procent,“říká lékař Rastislav Maďar, prezident Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny.

Jednou z příčin může být nejednoznačný postoj lékařů. Většina z nich nenechá očkovat ani sebe. „Léta se snažíme přesvědčit lékaře a sestry, zejména ty v nemocnicích na odděleních ARO a JIP, aby se očkovat dali,“říká ředitelka protiepidemického odboru Hygienické stanice v Praze Zdeňka Jágrová. Důvod má pádný: aby zdravotníci chřipku mezi pacienty sami nešířili.

Mnozí lékaři se však domnívají, že očkování je nadbytečné. „Očkování proti chřipce svým pacientům nedoporučuji. Normálně imunitně zdatný, byť starší člověk, chřipku zvládne. Vážně zkomplikovat se může průběh každého infekčního onemocnění, nejen chřipky. Sama jsem se nikdy očkovat nenechala ani to v plánu nemám,“říká praktická lékařka z Frýdku-Místku Silvie Kochová. Stejně to vidí i praktická lékařka Petra Lajžnerová z Liberce: „Zdravému člověku bych očkování proti chřipce nedoporučila. Sama očkovaná nejsem.“

Zastánci očkování nicméně tvrdí, že očkovat by se měli nechat přinejmenším nemocniční lékaři a sestry. Argumentují tím, že například ve Spojených státech je u těchto zdravotníků vakcína proti chřipce povinná.

V českých nemocnicích jde naopak spíše o výjimku. Pražská Nemocnice Na Bulovce patří k těm, kde je „proočkovanost“zdravotníků vůbec nejvyšší – vakcínu proti chřipce si tady přesto nechal vpíchnout jen každý třetí lékař či sestra.

Očkovat se loni nechal také anesteziolog a ředitel Nemocnice Most Michal Hanauer. „Očkování našim zaměstnancům doporučujeme, využilo ho zatím více než patnáct procent zdravotníků na ARO a JIP.“

Lékař s virem bez příznaků

To, že jsou zdravotníci k očkování proti chřipce podobně nedůvěřiví jako zbytek populace, potvrzují samy nemocnice. „Přesná čísla nemáme. Ale myslím, že proočkovanost zdravotníků v naší nemocnici bude odpovídat situaci v Česku, a nepůjde tedy o vysoké číslo,“říká mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Filip Brož s tím, že letos poprvé nabídne nemocnice zaměstnancům očkování zdarma.

Také Thomayerova nemocnice chce zdravotníky motivovat k očkování tím, že jim náklady proplatí. Kolik zaměstnanců toho využije, zatím nemocnice neví.

Podle Zdeňky Jágrové z hygienické stanice může být očkování zaměstnanců i pojistkou nemocnice pro případ soudního sporu. „Máme zkušenost s případy, kdy se rodina brání, že se příbuzný nakazil v nemocnici. Zažili jsme i to, že se některá interní pracoviště musí v době chřipkové epidemie zavírat, protože je personál nemocný,“říká Jágrová.

Z praxe jsou známy i případy, kdy se pacient chřipkou nakazil v nemocnici a zemřel. „Před čtyřmi lety pacient na ARO podlehl chřipce typu A/H1N1. Pečující personál neměl chřipkové příznaky, případně jen rýmu nebo kašel, proti chřipce nebyl nikdo očkován. U třetiny z nich pak však testy prokázaly tento virus chřipky,“uvedla vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku Martina Havlíčková.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.