„Za prezidenta Komárka bude koruna jak marka“

MF DNES - - Z DOMOVA - — Václav Janouš

Na podzim roku 1939 se tehdy desetiletému Valtru Komárkovi zhroutil svět. Dozvěděl se, že není biologickým synem svých rodičů, je Žid a čeká jej transport do koncentračního tábora. Smrti unikl o vlásek. Oba jeho rodiče zemřeli v koncentračním táboře, jeho vrátili ze sběrného tábora a skončil u adoptivních rodičů.

Po válce se Komárek stal komunistou. Později sám říkal, že coby student Moskevského státního ekonomického institutu v Sovětském svazu poznal pravou tvář Stalinova režimu, avšak ve straně zůstal.

Komárek pracoval v 50. a 60. letech ve Státní plánovací komisi a ve Výzkumném ústavu národohospodářského plánování. V letech 1964 až 1967 radil na Kubě legendárnímu revolucionáři Che Guevarovi, tehdejšímu ministru průmyslu.

Největší popularitu mu však přinesla revoluce v roce 1989, kdy jej mnozí lidé navrhovali za prezidenta. „Za prezidenta Komárka bude koruna jako marka,“ozývalo se tehdy na náměstích. Nakonec se Komárek stal prvním místopředsedou vlády s úkolem připravit ekonomickou reformu. Sám se přitom stavěl proti rozsáhlé privatizaci podniků.

V březnu 1991 vstoupil do ČSSD a následující rok už kandidoval jako její lídr ve volbách. Za vlády Miloše Zemana se prakticky vytratil a vrátil se až za Jiřího Paroubka, který si jej vzal coby tehdejší ministr pro místní rozvoj za poradce. Komárek zemřel v květnu 2013 ve věku 82 let.

Foto: ČTK

Valtr Komárek stál od roku 1984 v čele Prognostického ústavu ČSAV, kde Klaus, Dyba, Ježek, Dlouhý či Ransdorf vymýšleli, jak reformovat tehdejší socialistické hospodářství.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.