Naštvaný Staromák

MF DNES - - Z DOMOVA - Reportáž Václav Janouš reportér MF DNES

Několik tisíc lidí protestovalo proti Zemanovi v centru Prahy

Proč jsme tu? Protože jsme naštvaní. Vadí nám prezident a jeho chování. Je to ostuda, říká na Staroměstském náměstí postarší dáma v dlouhém béžovém kabátu a klobouku.

Je pátek podvečer, těsně před půl sedmou, a za chvíli zde začíná alternativní oslava 28. října, státního svátku připomínajícího vznik Československa. Na protest proti tomu, že prezident republiky Miloš Zeman nevyznamenal Jiřího Bradyho, příbuzného ministra kultury Daniela Hermana a člověka, který přežil holokaust.

Naštvaných lidí je tu zhruba na pět tisíc. S vlajkami, s transparenty, visačkami. Postarší muž drží například podobiznu prezidenta s hanlivým nápisem. Vedle stojí další muž s transparentem Odmítáme normalizační móresy hradní pakáže.

Jsou tu i lidé, kteří Zemana adorují. A to hlasitě, rázně, místy neurvalými urážkami ostatních. „Jste havloidní fašouni,“pouští se do lidí, kteří se na náměstí sešli, jeden z nich. S dalšími velebí Rusko, prezidenta Zemana i komunismus. Schválně, provokativně. „Vy máte štěstí, že jste úplně blbej. Jinak by vám tu už někdo dal do držky. Nevíte, co vůbec melete,“rozčilí se Jaroslav Biněda, pětašedesátiletý muž z Prahy, jehož otec byl v padesátých letech vězněn a komunisté mu sebrali majetek.

„Jen účinkující“

že Česká republika se nesmí stát ani firmou a ani obchodovatelnou doložkou, lidé tleskali znovu. Staroměstské náměstí lidé zcela zaplnili. Přišlo jich tolik, že soupravy metra je do stanice Staroměstská nestíhaly dopravovat. Metro bylo úplně plné. Stejně jako náměstí. „A to je jen začátek,“vykřikne po půl hodině od začátku akce další z lidí.

Na pódiu v tu chvíli stojí ministr kultury Daniel Herman. „Jsme Západ,“burcuje lidi přečtením jednoho z transparentů. Dodává, že ztratil v politice možná iluze, ale ne ideály. „Politika se dá dělat čestně a slušně. Nemusí to být jen svinstvo,“končí Herman, lidé tleskají. Jen pro doplnění zopakuje, že s dalajlámou by se sešel znovu.

Akci svolal místopředseda Sněmovny a šéf STAN Petr Gazdík. Kromě něj a Hermana přišel například i ministr zemědělství Marian Jurečka (oba KDU-ČSL).

Hrad akci označil za start Horáčkovy prezidentské kampaně. KSČM zase za zneuctění české státnosti, její účastníky za „elity ochotné posluhovat cizím zájmům“.

Foto: Yan Renelt, Dan Materna, MAFRA.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.