Zeman nejmenoval dva Pelikánovy generály

MF DNES - - Z DOMOVA -

Atmosféra je napjatá a naštvanost lidí je cítit na každém metru. Nevadí jim dokonce, že „spontánní“akce až zas tak spontánní není. Na náměstí stojí pódium obehnané zátarasy, za které se dostanou „jen účinkující“, jak stojí na visačce. Prvním „hostem“, který k lidem promluví, je přitom Michal Horáček, novinář a textař, který právě před pár dny oznámil svou kandidaturu v dalších volbách na českého prezidenta.

Mezi lidmi pak chodí zejména mladí, kteří rozdávají bílé dlouhé svíčky. „To máme rozdat. Pak si to lidé najednou zapálí,“vysvětluje jedna z dívek.

Na pódiu se střídají řečníci. Poprvé lidé tleskají. Petru Pithartovi. „Snažme se rozumět i těm, kterým nerozumíme. Nemají jiné hlavy než my, jen se často ocitli v jiných životních situacích,“vyzval. Když dodal,

Prezident Miloš Zeman jmenoval včera tři nové generálmajory a osm brigádních generálů, ale na dva, které doporučila vláda, se nedostalo.

Povýšit šéfa Vězeňské služby Petra Dohnala a jeho náměstka Simona Michailidise navrhl ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Server Česká justice již dříve napsal, že ministerstvo obdrželo zamítavé stanovisko. Zemanovo rozhodnutí spojil s tím, že Pelikán minulý týden otevřeně kritizoval pročínské vyjádření prezidenta a dalších ústavních činitelů v souvislosti s návštěvou tibetského duchovního vůdce dalajlámy.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček uvedl, že Hrad nebude nejmenování Dohnala a jeho náměstka komentovat. „Není důvod,“napsal.

„Velice si vážím rozhodnutí pana ministra Pelikána a vlády navrhnout mě do vyšší generálské hodnosti. Zároveň však plně respektuji právo pana prezidenta návrh nepřijmout či odložit a nepřísluší mi to jakkoliv komentovat,“napsal ČTK v textové zprávě Dohnal. (iDNES.cz)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.