Indonésie chce zakázat sex mimo manželství

MF DNES - - ZE SVĚTA - Ladislav Kryzánek redaktor MF DNES

Konzervativní islámské organizace plíživě mění Indonésii ke svému obrazu.

Čtvrtá nejlidnatější země světa je dosud považována za vzácný případ umírněné islámské demokracie. V poslední době však z ostrovní říše přicházejí zprávy, které do této fasády vrývají nepěkné trhliny.

Sílící islámští konzervativci mohutně tlačí na pilu, zjevně s cílem změnit relativně sekulární právní řád země. Indonéský Nejvyšší soud teď řeší zapeklitý problém, který z tohoto tlaku bezprostředně vyplynul – aby sex mimo manželský svazek byl zakázán zákonem.

V případě, že na to soud přistoupí, budou poprvé v indonéské historii kriminalizovány nejen sexuální vztahy mezi homosexuály, ale trestnímu stíhání se vystaví i všechny nesezdané heterosexuální páry. Návrh předložila islámská organizace s bohulibým názvem Společenství pro rodinnou lásku. Žádá rozšířit stávající právní úpravu, podle níž je sice cizoložství nelegální, ale nezakazuje sexuální vztahy mezi svobodnými. Rozhodnutí se očekává koncem roku.

Organizace na ochranu lidských práv spustily protestní akce.

„Jedná se o velice nebezpečnou věc, diskriminační pro většinu indonéských obyvatel,“tvrdí Bahrajn, který jako většina Indonésanů používá jen jedno jméno, z centra pro právní pomoc v metropoli Jakartě. Současný zákon trestá cizoložství až devíti měsíci vězení a aktivisté se obávají, že pokud nový návrh projde, půjde jen o začátek procesu, který z Indonésie vytvoří novou Saúdskou Arábii.

Případ je poslední z řady bitev o zachování současného charakteru indonéské společnosti. „Snadno se může stát, že pracně vydobytá práva budou během chvíle zašlapána v prach,“dodává Bahrajn.

„Spaste nás před homosexuály“

Islamistické síly v Indonésii jsou na vzestupu a mají zastání i u Ústavního soudu. „Naše svoboda musí být limitována hodnotami morálky, hodnotami našeho náboženství. Nejsme sekulární stát,“prohlásil na začátku soudního projednávání jeden ze soudců Patrialis Akbar.

Indonésie je nejlidnatější muslimská země planety, 95 procent jejích obyvatel tvoří muslimové. Tamní islám však býval vždy tolerantní. V poslední době atmosféra houstne. Začalo to verbálními útoky proti homosexuálům. Provincie Aceh, kde platí právo šaría, od loňského roku trestá homosexualitu i nemanželský sex stovkou ran bičem. Stejný trest platí za rouhačství.

Aceh je zatím v rámci Indonésie výjimkou, ovšem i mluvčí indonéského prezidenta Joko Widoda letos v srpnu prohlásil: „Pro homosexuály není v naší zemi místo!“

Státní úředníci i islámští učenci opakovaně hlásají, že homosexuálové představují pro zdraví indonéské společnosti bezprecedentní nebezpečí. „Vážení soudci, zachraňte tento národ před homosexuály,“dramaticky prohlásil místní lékař Dewi Inong Irana během slyšení u Nejvyššího soudu. Jiný svědek zase vážně hovořil o tom, že práva homosexuálů jsou výsledkem židovského spiknutí.

Nejde však pouze o gaye. Statistiky udávají, že jen asi polovina Indonésanů je legálně sezdaná. „Co s nimi bude, pokud zákon projde? Jde o miliony lidí. To se nebudou smět legálně sexuálně stýkat?“ptá se aktivistka Tunggal Pawestriová.

Foto: Profimedia.cz

23 ran bičem Mladou ženu v Acehu trestají za cizoložství.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.