Z Prahy do Indie. Majitel Prazdroje přesouvá oddělení

MF DNES - - EKONOMIKA - Zuzana Kubátová s přispěním Petra Wojnara

V krachující těžební firmě OKD houstne atmosféra. Odboráři vytáhli do boje za nadstandardní odstupné, které zaměstnancům při propouštění zajišťuje kolektivní smlouva. Objevují se i požadavky na další finanční podporu od státu.

Debata o tom, zda firma dodrží sociální program, zahrnující až 12 měsíčních platů pro propouštěné, vrcholí v době, kdy finišuje práce manažerů OKD na reorganizačním plánu. Ten má firma předložit soudu do 9. prosince.

Plán navrhne tempo a harmonogram útlumu jednotlivých dolů v příštích letech. Načrtne náklady na útlum i předpoklad dalšího hospodaření OKD. Vyčíslí, jakou část ze svého obřího dluhu budou OKD schopny z výnosů těžby zaplatit. A kolik ze svých pohledávek budou muset věřitelé odepsat.

Celkem OKD dluží zhruba 550 věřitelům šest miliard korun – a to správce přihlášky největších věřitelů, nárokujících si 17 miliard, v přezkumném řízení odmítl.

Podle odborářů je už jasné, že se

Aleš Černý redaktor MF DNES

Největší světová pivovarská skupina Anheuser-Busch InBev (AB InBev) přesouvá jedno ze svých oddělení z pražského Chodova do indického Bangalore. O práci tím v Praze přijde přibližně šedesát lidí. Plzeňského Prazdroje, který nyní nadnárodní gigant prozatímně vlastní, se změna nedotkne.

Přibližně šedesátka pražských zaměstnanců se zprávu dozvěděla začátkem října. V následujících měsících část z nich čeká výjezd do Indie, má nejztrátovější šachta, Důl Paskov, zavřít do konce ledna 2017.

Jak uvedl pro MF DNES šéf hornických odborů v OKD Jaromír Pytlík, je na odstupné pro horníky z Paskova podle kolektivky třeba asi 400 milionů korun. Odbory tvrdí, že jim firma už sdělila, že na sociální program v tomto rozsahu nemá. A nehodlají se s tím smířit. Žádají odstoupení představenstva i dozorčí rady OKD (s výjimkou zástupců státu). A naznačují, že by mohly přistoupit i ke stávce a protestům.

Konkurz nechceme, ale...

„Pro stávku v této chvíli není zákonný důvod. Uvidíme, jak bude reagovat představenstvo i dozorčí rada. Pokud se situace nezlepší, budeme nuceni udělat další opatření,“cituje Pytlíka agentura ČTK. „Budeme činit v souladu se zákonem. Může však dojít k nečekaným událostem, nepokojům na šachtách a podobně,“dodal odborář pro MF DNES.

Pokud by firmu zachvátily stávky a nepokoje, nalomilo by to křehkou důvěru obchodních partnerů, kterou už tak nahlodává insolvenční řízení. Odborářské protesty by tak mohly zhatit reorganizaci a celou firmu strhnout do konkurzu. Udržení těžby na perspektivních dolech by

Hádka o sociální program se odrazí v reorganizačním plánu.

během kterého budou školit kolegy, kteří po nich přibližně od půlky příštího roku práci převezmou.

Jde o oddělení „order to cash“, tedy tým převážně vysokoškolsky vzdělaných lidí zpracovávajících příchozí platby, respektive zajišťujících proces následující po doručení piva k zákazníkům.

Mluvčí Ab Inbev pro Evropu Kathleen van Boxelaerová přiznává, že krok je motivován úsporami. „Abychom byli konkurenceschopní na rychle se vyvíjejícím pivovarnickém trhu, musíme činit kroky, které podpoří společnost z dlouhodobého hlediska. K tomu patří i zefektivňování obchodního modelu tím, že redukujeme náklady,“zdůvodnila přesun části pracovníků z Prahy do indické pobočky.

AB InBev může přijít o práci po přesunu oddělení do indického Bangalore. z belgické, brazilské a americké pivovarské skupiny, začal pražskou pobočku budovat před přibližně deseti lety. Dnes v chodovských kancelářích pracuje k pěti stům lidí, přičemž asi polovina přibyla v posledních dvou letech.

Jejich hlavním úkolem je zajišťovat evropské prodeje a distribuci značek z portfolia pivovaru. Mezi ty patří hlavně americký Budweiser (tedy pivovar soudící se o značku s českým Budějovickým Budvarem), mexická Corona nebo belgické Stella Artois či Hoegaarden.

Poslední dobou je pivovarská skupina čím dál víc spojena i s českými pivy. V létě 2014 koupila menší z českobudějovických pivovarů – Samson. Hlavně však během loni oznámené fúze se světovou dvojkou SAB Miller získala do portfolia i největší českou pivovarnickou skupinu Plzeňský Prazdroj. „S přesunem části zaměstnanců z Prahy do Indie nemá spojení se SAB Millerem nic společného,“řekla Van Boxelaerová.

Změny se českého Prazdroje nedotknou. Ten sice od půlky října patří spolu s dalšími aktivy SAB Milleru skupině AB InBev, ale podmínkou regulátorů byl jeho následný prodej. Česká pivovarnická jednička se tak nachází v jakémsi mezidobí.

„Došlo k vyčlenění podniků střední a východní Evropy, evropského týmu na nadnárodní úrovni a ostatních vybraných zaměstnanců globálních úseků ze zbylé skupiny AB InBev/SAB Miller, aby byla zajištěna pokračující konkurenceschopnost podniků střední a východní Evropy a jejich fungování nezávisle na zbytku skupiny AB InBev až do dokončení prodeje,“vysvětluje aktuální stav mluvčí Prazdroje Jitka Němečková. Oddělenou organizaci řídí generální ředitel Prazdroje Paolo Lanzarotti pod dohledem kontrolního správce – firmy Mazars, která podléhá Evropské komisi.

Foto: ČTK

Hornické odbory hrozí Pokud by horníci z OKD začali skutečně stávkovat, mohli by ohrozit záchranu celé firmy.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.