Svátek, co se nepovedl

Letošní oslavy založení Československa překryla kauza Jiřího Bradyho

MF DNES - - Z DOMOVA - Vojtěch Srnka reportér MF DNES

Vyznamenání kardinála Dominika Duky, Zemanova spojence, se stane další v dlouhé řadě kontroverzí, které letošní státní svátek na Pražském hradě provázely. Napjatá situace se dá očekávat především v katolické církvi.

Zatímco její nejvyšší představitel převzal Řád bílého lva, mnozí jeho kolegové na akci chyběli. Někteří z nich se před ní dokonce vůči prezidentovi ostře vymezili. Posledním důvodem jejich kritiky byla kauza, která propukla před týdnem a oslavy poněkud překryla.

Ministr kultury Daniel Herman obvinil prezidenta, že si kvůli jeho setkání s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou na poslední chvíli rozmyslel předání vyznamenání jeho strýci Jiřímu Bradymu.

Za samotného Hermana, laicizovaného kněze, se totiž postavili mnozí církevní představitelé jako kněz Tomáš Halík nebo kardinál Miloslav Vlk, u něhož Herman dříve působil jako sekretář. „Musím se rozhodně postavit na stranu těch, kdo odsuzují takovéto kšeftaření s významnými symboly naší státnosti,“napsal kardinál Vlk na svůj web.

Plzeňský biskup Tomáš Holub se dokonce zařadil mezi osobnosti, které se rozhodly včerejšího předávání vyznamenání nezúčastnit. To Duka s prezidentem dlouhodobě udržuje viditelné spojenectví. Rozruch vyvolal například, když vloni po oslavách 17. listopadu přijel do Lán odsloužit za Zemana bohoslužbu.

Ten tehdy čelil silné kritice za své vystoupení s Martinem Konvičkou, později obviněným z podněcování k nenávisti. Konvička totiž na sociální sítě psal třeba to, že by jako vítěz voleb namlel muslimy do masokostní moučky.

Odlišnost názorů mezi některými církevními představiteli do velké míry odráží rozpoložení v celé společnosti. Podle průzkumu agentury Median pro Český rozhlas téměř 40 procent lidí schvaluje, že se mnohé osobnosti obřadu vyznamenání na Hradě v reakci na počínání prezidenta Zemana nezúčastnily.

A omluvenek na Hrad dorazila spousta. Bojkot oznámili hned tři parlamentní strany, pět ministrů a většina rektorů vysokých škol. Podle zjištění serveru Aktuálně.cz dokonce prezidentská kancelář na obavy z nedostatku hostů reagovala tím, že do služby povolala kustodky z Pražského hradu. Ženy, které se zde jindy starají o výstavy a jejich návštěvníky, měly v případě potřeby zaplnit volná místa během akce.

Dykův a Bartoškův neklid

Pozornost té části národa, která je nespokojená s počínám prezidenta Zemana, se upřela především na Staroměstské náměstí. Včera se tady odehrály alternativní oslavy 28. října, které svolal předseda hnutí STAN Petr Gazdík. Na Staroměstském náměstí vystoupili politici, herci a další osobnosti veřejného života. Moderoval je jeden ze Zemanových vyzývatelů Michal Horáček.

Nejaktivnější v odporu proti prezidentu Zemanovi však byli v posledních dnech umělci. Na petici zveřejněnou v úterý večer navázala kritika, která zazněla v pořadu Show Jana Krause. Epizodu odvysílanou s jednodenním zpožděním totiž zahájily proslovy herců, bývalých politiků a dalších osobností, kteří v jejím rámci prezidentovo počínání velmi tvrdě zkritizovali.

Během včerejšího dne pak herci a zpěváci prostřednictvím videa namluveného Vojtěchem Dykem a Jiřím Bartoškou vyzvali veřejnost k občanskému neklidu.

„Chtěli jsme zpět do Evropy, ne do hulvátova,“prohlašuje Jiří Bartoška ve videu, které doprovodila další petice, již během pátečního odpoledne podepsalo přes pět tisíc lidí.

Iniciativu zaštítil také třeba šéf Národního divadla Jan Burian. V rámci akce, kterou nazvali Týdny občanského neklidu, vyzvali své podporovatele, aby otevřeli školy, divadla či galerie diskusím, a případně dokonce i stávkovali.

Oceněný Kardinál Dominik Duka převzal od Miloše Zemana řád Řád bílého lva. Foto: Yan Renelt, MAFRA

Pod Hradem a na Hradě Ministr Daniel Herman a jeho strýc Jiří Brady (na snímku vlevo), jehož prezident odmítl vyznamenat, slavili svátek na Staroměstském náměstí. Miloš Zeman se ráno zúčastnil pietního aktu na Vítkově (vpravo nahoře) a večer na Hradě vyznamenal třicet lidí včetně Daniela Hůlky (vpravo dole.)

Foto: P. Topič, Y. Renelt, MAFRA, ČTK

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.