Secondhand a e-shop porušily zákon. Měly otevřeno

MF DNES - - PRAHA -

Inspektoři České obchodní inspekce vyrazili včera do práce. Zaměřili se na kontrolu obchodů, které mají být podle nového zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě ve svátek zavřené.

V Praze a ve Středočeském kraji provedlo včera osm inspektorů celkem 153 kontrol. Případy porušení zákona objevili tři. „Jeden nezákonně otevřený obchod byl secondhand v Praze 1, který má mít zavřeno bez ohledu na svou velikost, protože u prodejen použitého zboží má být ze zákona zavřeno bez ohledu na metry čtvereční prodejny. Dalším případem byla výdejna velkého e-shopu v pražských Holešovicích a třetí případ se týkal prodejny v Příbrami, která sice zavřela dříve, než jsme přijeli, nicméně máme podnět od spotřebitele, který má doklad od nákupu. O kterou prodejnu se jednalo, nyní nemohu sdělit,“řekl MF DNES mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich. O tom, zda tři nezákonně otevřené prodejny dostanou pokutu a v jaké výši, se jedná. „S těmi, kteří porušili zákaz, povedeme správní řízení. V něm hrozí pokuta až do výše jednoho milionu korun,“uvedl Fröhlich. Podle něj se horní hranice týká spíš prodejců, kteří by otevřeli celou síť prodejen, což se nestalo.

Legislativní omezení otevírací doby obchodů se netýká jen svátku 28. října, ale také Nového roku, Velikonočního pondělí, 8. května, 28. září a 25. a 26. prosince. Na Štědrý den smí být otevřeno jen do 12 hodin.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.