Zakopat psa na zahradě? Patří do hrobu

MF DNES - - INZERCE -

Ivana Karásková reportérka MF DNES

Loučení se zemřelými domácími zvířaty se stále více podobá rituálům obvyklým po úmrtí člověka. Lidé si objednávají před uložením zvířete do země na psích hřbitovech obřad u hrobu. S přibývajícími krematorii pro zvířata roste také zájem o pohřby žehem.

Boomu zvířecího pohřebního byznysu nahrála vyhláška z roku 2014, která v souladu s pokyny Evropské unie prakticky znemožňuje pohřbívat domácí mazlíčky na vlastní zahradě nebo pozemku. Takové místo musí být totiž vzdáleno nejméně 200 metrů od vodního zdroje a sto metrů od nejbližší stavby pro bydlení. Nařízení tak mohou dodržet jen lidé, co bydlí někde na samotě. Když to někdo riskne, stačí jeden pomstychtivý soused a zvíře se musí exhumovat.

„Někdo to může udat na veterinární správu, a to už se i stalo. Vybavuji si případ, kdy jeden pán musel pejska vykopat,“říká Ivana Bidlová Janků, která s manželem provozuje v pražských Letňanech pohřební ústav pro zvířata PET–PIETA.

Pohřeb psovi, kočce, ale třeba i křečkovi nebo papouškovi dokážou zařídit podle přání pozůstalých doslova na klíč a okamžitě.

„Lidé se k nám dovolají kdykoliv během 24 hodin. K nebožtíkovi vyjedeme hned a na místě vyřídíme i příslušné dokumenty, takže pozůstalí nemusí chodit ani do kanceláře. Celkový balíček včetně kremace se pohybuje podle váhy zvířete od 3 900 do 9 890 korun,“přibližuje chod nonstop služby Ivana Bidlová. Pohřeb do země je levnější.

Kromě přívěsků s odsypem popela zvířátka jsou v kanceláři pohřebního ústavu vystaveny ekologické papírové urničky, například ve tvaru srdíčka. Objednávají si je ti, co chtějí své zvířátko po kremaci pohřbít do země. Popel v kartonové urničce si už pozůstalý na zahrádku pod jabloň zakopat může.

Bidlovi mají i unikátní pohřební auto, v němž mohou doprovázet čtyřnohého „nebožtíka“i pozůstalí. „Lidská“terminologie se používá i pro zvířata. Mluví se o nebožtících i o truchlících pozůstalých. Čtěte na str. 4

Pročínské prohlášení ústavních činitelů bylo podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) nutné kvůli tomu, že ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) nedodržel dohodu a s dalajlámou se sešel oficiálně. Šéf diplomacie to včera uvedl v Partii na Primě. Herman v reakci sdělil, že nikomu nic takového nesliboval. „Naopak jsem řekl, že takový požadavek je v rozporu s mým svědomím a odmítám jej,“napsal Herman na Twitteru. (ČTK)

Foto: Dan Materna, MAFRA

Náhrobek na pražském hřbitově pro zvířata.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.