Slováci lákají odborníky zpátky domů. Na halušky

MF DNES - - INZERCE - — Aleš Černý

Na slovenském pracovním trhu chybějí, stejně jako jinde v Evropě, tisíce kvalifikovaných pracovníků z oboru informačních technologií. Tamní personalisté proto poměrně logicky začínají cílit na Česko jako na trh, ze kterého by mohli čerpat pracovní sílu.

Nelákají však do Bratislavy nebo Košic české odborníky. Cílí na velké množství Slováků, kteří v minulých dekádách odešli do Prahy, Brna nebo Ostravy za studiem a na západ od slovenských hranic zůstali žít a pracovat.

„Chceme jim ukázat, že Košice už nejsou takové, jak si je z dřívějška pamatují. Že je tu mnoho velmi zajímavé práce za dobrých podmínek,“ říká personální ředitel T-Systems Slovakia Pavel Jireček. Jeho firma zaměstnává okolo tří tisíc specialistů a dalších tři sta pozic se snaží obsadit.

Proto spustila kampaň, v níž hrála Slovákům v pražském a brněnském „exilu“na city například i tím, že jim do kanceláří nechala rozvézt halušky.

Pokud by podobné kampaně uspěly a motivovaly stovky či tisíce slovenských „ajťáků“k návratu pod Tatry, byl by to problém pro český pracovní trh i pro celou ekonomiku. Už teď se totiž v Česku IT pracovníků nedostává – firmy jich shánějí na 15 tisíc.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.