Za pár let vám lednička objedná jídlo

Čím dál více Čechů hledá chytrá řešení pro svoji domácnost. Nejdříve ale potřebují chytrou síť.

MF DNES - - FRONT PAGE -

Pokrok v technologiích nám může napovědět, jak budeme žít a bydlet za deset či dvacet let. To, co ještě před několika lety znělo jako science fiction, se dnes stává realitou. Chytré televize nám umožňují „cestovat v čase“a vybírat si libovolně, co, kdy a jak sledovat. Příště nás svou inteligencí překvapí třeba lednička, která sama vyřídí nákup potravin. A to zdaleka není vše. Systém automaticky vyhodnotí, kolik jídla sníte, a objedná správné množství, díky čemuž uspoříte. Bude také možné kontrolovat si kalorické hodnoty či složení, což přispěje k zdravějšímu životnímu stylu.

Změna je život

Chytré bydlení se Čechům zamlouvá. „Pasivním domům stačilo pouze deset let k tomu, aby se staly poměrně běžnou záležitostí, chytré telefony nebo televize se staly samozřejmou součástí našich životů za ještě kratší dobu. Očekáváme, že podobně rychlý vzestup čeká i chytré bydlení,“uvádí Jan Hruška, ředitel pro fixní služby v O2. Základní charakteristikou inteligentní domácnosti je zajištění maximálního pohodlí, zábavy, ale i bezpečí pro její obyvatele při co nejnižších nákladech na provoz. Přesně tyto parametry chytré bydlení nabízí s jednou podstatnou podmínkou. „Aby bylo možné využít všech výhod chytré domácnosti, potřebujete mít doma stabilní vysokorychlostní připojení k internetu, ideálně v podobě pevné přípojky,“doplňuje Jan Hruška ze společnosti O2.

Více pohodlí i bezpečí

Chytré technologie dokážou spravovat prostředí v domě. Automaticky regulují teplotu a světlo v každé místnosti, aby vyhovovaly vašemu pohodlí. Díky senzorům rozpoznají kvalitu vzduchu, takže vás stihnou včas varovat například při úniku plynu nebo požáru. Inteligentní domácnost za vás také otevře okna, když je potřeba větrat, a při dešti je naopak zase zavře. Stejně tak nastaví žaluzie, což vám ušetří starosti a také účet za elektřinu. Chytré aplikace dokonce dokážou vyhodnotit optimální spotřebu a vypnou nepoužívané spotřebiče nebo spustí režim pračky na noční proud.

Pohodlí domácnosti, ale také její bezpečnost je to, na čem lidem záleží nejvíce. Díky moderním technologiím se zdokonalují bezpečnostní systémy, které se brzy stanou běžným standardem v českých domech i bytech. „Zlepšení bezpečnosti patří k největším přínosům chytré domácnosti. Náklady na zaKolik pojení různých bezpečnostních prvků nemusí být nijak velké. „Zabezpečení rychlého internetu po celé domácnosti patří k základním parametrům chytré domácnosti. Zákazníci O2 mohou od 1. listopadu do 31. prosince využít akční nabídku pro nákup WiFi opakovače, který dokáže rozšířit signál do všech koutů domácnosti bez kabelů,“doplňuje Jan Hruška.

Automatizovaná domácnost

Už dnes jsme pevně spjati s internetem, který stále považujeme hlavně za prostředek k zábavě a ke komunikaci. Současný vývoj směřuje k tomu, že postupně propojí jednotlivá zařízení v domácnosti, která komunikují mezi sebou. Tím se vyřeší řada dnes běžných starostí. Dříve musel být chytrý majitel domu, aby udržel co nejefektivnější chod domácnosti a zvýšil uživatelský komfort všech jejích členů. Dnes už je na trhu dostatek automatizovaných řešení, která to udělají za něj.

Chytré domácnosti potřebují mít doma stabilní vysokorychlostní k internetu.

Výkonný WiFi opakovač TP-LINK RE200 AC750 Dual Band, který rozšíří váš signál do všech koutů domácnosti bez kabelů.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.